24 niet zou kunnen bestaan uit de muziekuitvoering posities van C. Huygens, het reciet van eeni voering van een of meer geschikte tooneelen van ’t geven van een paar tableaux vivants naar teekenstift, als daar zijn b. v. Huygens en - tering dier tentoonstelling zoude kunnen dienen, zoo zijn wij gaarne bereid aan de Maandelijkscbe Vergadering het voorstel te doen, U dat voorwerp voor dat doel tijdelijk af te staan. Van eene nadere bespreking spijt het ons zeer te moeten afzien, aangezien het Bestuur, ingevolge opdracht der Algemeene Vergadering van den 13den Juni 1.1., in zijne Vergadering van den Sden d. reeds eene Commissie heeft benoemd, belast met de voo rbereidende werkzaamheden tot het oprichten van een gedenkteeken aan Constantijn Huygens. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, WelEdele Heeren, Namens het Bestuur voornoemd, de Secretaris, EMILE SEIPGENS. dels benoemde, doch blijkbaar tot heden niet geconstitueerde standbeeld- commissie uit te sluiten. Alle maatregelen werden nu genomen. Leden der regelings-commissie, eere-leden en raadgevende-leden dier Commissie werden uitgenoodigd, en aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken werd het verzoek gedaan het Eere-Voorzitterschap wel te willen aanvaarden. Het bestuur der Vereeniging heeft zich ongeveer het volgende ten doel gesteld. He in September 1896 te houden Huygens-Tentoonstelling moet om vatten het geheele Huygens-geslacht van den ouden Christiaan af, met Constantijn en Christiaan, vader en zoon, tot middelpunt, tot den tweeden Constantijn toe. De grenzen kunnen worden uitgezet of ingekrompen, al naarmate de inzendingen meerder of minder verband houden met de plaatsruimte. Er kunnen zijn onderafdeelingen, als daar zijn voor genealogie en heraldiek; voor beeldende kunsten, waaronder medailleerkunst en muziek, en ook de .voorwerpenvoor wis- en natuurkunde, inbegrepen de levens verzekering en het slingeruurwerk: een afdeeling het boek, waarbij handschriften en brieven, en werken van en over de Huygensen; en een afdeeling: de Huygensen in betrekking tot het Huis van Oranje. Deze laatste afdeeling zou moeten omvatten alles wat op de verhouding der drie Huygensen. Christiaan, Constantijn en zijn zoon Constantijn. als Secretarissen tot de Prinsen van het Huis van Oranje, betrekking had. en een beeld geven van hunne staatsbemoeiingen. De Vereeniging die ïïaghe geeft verder in overweging te houden een Huygens-avond, en uit te schrijven een prijsvraag voor een bibliographic der Huygensen-litteratuur, en waarin ook zouden moeten worden opge nomen alle tijdschriften- en courantartikelen, verscholen in onhandige of dikke deel en. Wat den Huygens-avond betreft, zou kunnen worden overwogen of die g van een of meer com- eenige zijner verzen, de op zijn Trijntje Cornells, en teekeningen van Huygens’ zijn moei op Hofwijk gezeten, C. Huygens, het reciet

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 112