4 STEEKSPEL IN DEN HOFVIJVER. zijn kunstwerk berust in den atlas op- J) Zie Cat. der voorwerpen No. 365. 2) Eene photographic van 1 hot Gemeente Museum. denkbeeld gevende van de belangstelling, welke edelen en suppoosten voor dergelijke spelen hadden. De beide schilderijen moeten dagteekenen uit het begin der 17e eeuw, maar ook reeds een halve eeuw ongeveer te voren, werden dergelijke waterfeesten op den Hofvijver gegeven. Zij waren in den Haag inbeemsch. Bij den intocht namelijk van Leicester op 6 Januari 1586, waarvan de zeldzame afbeelding op het Gemeente- Museum wordt geëxposeerd werd, niettegenstaande deze plechtigheid in den winter voorviel, niet alleen de grootste luister en praal tentoongespreid, maar werd ook te zijner eer het meergenoemde steekspel op den Hofvijver gegeven, zooals de 12e plaat der gravure te zien geeft. Bovendien berust in de Dresdener kunstverzameling een miniatuur van Hans Bol, voorstellende de gebouwen van het Binnenhof, aan de vijverzijde, en daarop ziet men ook het watertournooi in alle pracht voorgesteld 2). Deze Vlaamsche schilder, die later in ons land werkte, na uit Antwerpen, in 1584 verdreven te zijn, woonde ook vóór zijn overlijden, dat den 20 November 1593 te Amsterdam plaats vond, te Delft, en het was zeer zeker een dergelijk glorieus feest, dat hem met zijn schetsboek naar den Haag lokte, om het door zijn kunstenaarshand te vereeuwigen. Is het dus wonder, dat ik meende, dat het geheel op den weg lag der vereeniging Die Haghe om voor een enkelen dag, met de historische gebouwen op den achtergrond, zoo n watersteekspel te doen herleven,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 155