9 Woensdag- 25 Febr. 1795. (Resol. v. d. provisioneelen Raad v. ’s-Graven ha ge. 2/2—2/4 1195. ..In acht genomen zijnde, het rapport van het Committé van Finantie dat geweezene Burgemeesteren zich hunne Tractementen, eerst te St. Catharijnendag aanstaande te verschijnen, ter somma van 600.in toorraad betaald hadden, is geresolveert voorn. Tracte menten weder van gem. Burgemeesteren af te vorderen?’ (Redactie). ze niet uit liet tegenwoordig DE HAAGSCHE FINANTIËN IN 1794 EN EEN EEUW LATER. luiden” wel in gedachtenis houden, oog verliezen, al kunnen die van ons standpunt beschouwd niet steeds als voorbeeld ter navolging strekken. Onlangs bracht de ijverige voorzitter van „Die Haghe’’ ons op de hoogte omtrent de geschiedenis der magistra tuur dezer „wèl aangename residentie” en herinnerde hoe zij hoewel geen stad toch voor 335 jaren evenals eene stad door Philips II begiftigd werd met twee Burgemeesters terwijl wij tegenwoordig aan één genoeg hebbennog mooier, in verloop van tijden klom dat aantal later tot 3 en 4 Burgemeesters, zoodat wij niet behoeven te vragen of er in die dagen ook onderling geïntrigeerd en gekrieuwd werd. Op deze wijze verbruikte ’s-Gravenhage in drie en een derde eeuw ongeveer 700 van die edelachtbare menschensoort, en het merkwaardigst van het geval is dat er twee en een halve eeuw lang geen salaris aan het baantje verbonden was; wij zullen echter hieronder zien dat men zich daarvoor trachtte schadeloos te stellen J). Zonder nu al te diep te wroeten in het stof der eeuwen, willen wij toch een kijkje in vroegere toe standen nemen. Eene soort van enquête, juist honderd jaren geleden ingesteld omtrent de geldmiddelen dezer stad en „derzelver gebruik” zal velen interessant ge noeg voorkomen om de aandacht te wijden aan eenige bladzijden van dit jaarboekje, al komen er noodwendig

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 161