DE HAAGSCHE FIXANTIËN IN 1794 EN EEN EEUW LATER. 13 misstand aan den dag. Deze nuttige en noodige” instelling had in tien jaren slechts 129.425 als subsidie genoten, maar aan de kas van [Burgemeesters wel 332.282 uitgekeerd,, waarvan eene schadelijke ver mindering van het zoo noodzakelijke kapitaal het gevolg Avas. Als middel van redres werd voorgesteld om het „provenu van de rantsoen-, pond- en schouwgelden, welke jaarlijks ieder voor een twaalfde part werden verdeeld onder Schout, Burgemeesters, Schepenen, en Secretarissen van ’s-Gravenhage” tot stijving van de inkomsten der bank aan te wendenhet betrof een niet onaardig bedrag van 8.695 ’sjaars. Nu kwamen de opbrengsten der vaste goederen aan de beurt; alweder de opmerking dat werkelijke ver anderingen „in ’s stads voordeel’’ waren te maken. Het moet erkend worden dat de lijst der eigendommen niet lang en tamelijk onbeduidend is: enkele school gebouwen en andere gebouwen voor den publieken dienst, voorts een zeker aantal meestal kleine huizen, eenige kaaien, wegen, vaarten en een tiental morgens land, die voor 430.pacht te boek stonden. Nog minder goed was het oordeel over de administratie der genegotieerde gelden op maandrecepissen en obligation, waarvan niet eens een behoorlijk register en „blaffert” werd gehouden, ofschoon het bij voorloopig onderzoek bleek zulke schulden tot circa drie tonnen gouds waren geklommen. Behoeft liet wel in den breede betoogd te worden dat hoe meer het Committé tot de détails afdaalde, des te duidelijker aan 't licht kwam, dat het beheer der extra-ordinaire middelen en lasten allerongelukkigst was geregeld en dien overeenkomstig werd gevoerd, waaruit noodwendige onwillekeurige of opzettelijke

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 165