36 DE VREDE VAN RIJSWIJK. oorlog gemaakt is, toch feitelijk niet te Rijswijk hebben plaats gehad 1), en overigens de zoo toegejuichte vrede toch alras gebleken is niet meer te zijn dan een wapenstilstand, een middel om tot verademing te ge raken, ten einde den strijd daarna te feller te kunnen hervatten. voorafgegaan, mag bijkans eene comedie heeten op De wijze waarop die vrede tot stand gekomen is, en hetgeen daaraan is voorafgegaan, mag bijkans een roman zoo niet eene comedie heeten op het gebied der diplomatie. Toen de prins en prinses van Oranje, na de vlucht van den koning van Engeland uit zijn Rijk, geroepen waren tot den onbezet gebleven troon en de voort vluchtige vorst eene schuilplaats had gevonden aan het hof van Versailles, kon de oorlog tusschen Willem III en Lodewijk XIV niet uitblijven. Reeds terstond nadat de Prins te Londen was aangekomen, had hij den franschen ambassadeur van daar doen vertrekken 2), en daarmede waren de betrekkingen afgebroken. Spoedig volgde de oorlogsverklaring van Frankrijk. Intusschen, zooals wel bekend is, werd in die dagen de oorlog hoofdzakelijk in den zomer gevoerd en was d’Haussonville. Histoire de la réunion de la Lorraine a la France, t. IV ch. XXXIV„les démarches inofficielles qui précédè- rent la réunion des plénipotentiairesfurent de beaucoup les plus curieuses et les plus importantes.“ 2) Blijkens een door Willem III eigenhandig onderteekenden „warrant^ in ons bezit voor den „Sr de St Leger reformed Capitaine in the Company of our Guards du Corps11 luidende: ..We order and require you to waite on Monday next being the Z °r L<m hüö 011 Monsieur the (sic) Barilloa French Ambassadeur 23 ot Dec1688, and to conduct the same with his bagage and family from hence to Doverwhere you are to stay untill you shall have seen him embar- qued for going beyond the seas, and following his journey for French (sic) enz.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 188