37 DE VREDE VAN RIJSWIJK. i) Actes et Mémoires des Négociations de la Paix de Ryswick. D. I. Mémoires historiques concernant les Négociations de la paix de Ryswick biz. XIII. er gedurende de lange wintermaanden in den regel geen sprake van krijgsbedrijven. Maar des te ijveriger ging dan de diplomatie te werk Op dat terrein stonden Lodewijk XIV en Willem Ill niet minder scherp tegen over elkander dan in het open veld. De laatste gaf daarvan het bewijs door het vormen van de Groote Alliantie, waarin nevens Engeland en de Republiek, Spanje, de Keizer en het Rijk, Brandenburg, en een aantal Staten van minderen rang, reeds in de voorzomer van 1689, gezamenlijk tegenover Frankrijk optraden. Maar dat duchtig bondgenootschap had zijne zwakke zijden vereenigd tegen het gemeenschappelijk gevaar, dat Europa bedreigde door het streven van Lodewijk XIV naar de wereldheerschappij, behield elk der geallieerden eigen inzichten en eigen belangen, vaak strijdig met die der bondgenooten, zoodat, om die geweldige macht bijeen te houden, voortdurend opkomende kiemen van argwaan en tweedracht moesten worden uitgeroeid Op die zwakheid nu in het wezen zelf der Alliantie, bouwde het hof van Versailles zijne plannen, reeds dadelijk na het begin van den oorlog. In\ alle Staten, die niet tot dat bondgenootschap waren toegetreden, te Stockholm en te Lissabon, te Rome en te Kopenhagen, in Zwitserland en in Polen, kortom overal waar middel gevonden kon worden om langs een omweg tot eenige aanraking te komen, spaarde de fransche diplomatie geene moeite, ten einde door hare sluwe inblazingen en onoprechte aanbiedingen verdeeldheid onder de geallieerden te bewerken D.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 189