39 DE VREDE VAN RIJSWIJK. 9 Het archief van den raadpensionaris Antonie ITeinsius, uitgeg. door Jhr. Mr. II. J. van der Heim. Deel III bl. 16 ën vgg. Het is niet ónmogelijk dat d’Aguerre in betrekking tot Dijkveld gesteld was door bemiddeling van den beroemden natuurkundige Nicolaas Hartsoeker. die destijds te Parijs verblijf hieldmisschien was ook d’Aguerre wel Hartsoeker zelf onder een verbloemden naam. Althans d’Avaux schreef uit Stockholm op het einde van 1693: ,,M. Lillienroth aussi escrit que le Sieur Hartsoker avoit fait deman- cher un passe-port aux Estats-Généraux. sous prétexte d’aller donner ordre a ses affaires particulières, mais qu’il luy avoit esté refuse; que c’estoit la-dessus que le prince d’Orange avoit envoyé Dickfeld a Bruxelles?1’ Zie ..Négociations de M. le Comte. d’Avaux, pendant les anneés 1693. 1697 et 1698 publiées par J. A. Wynne. Tome I p. 558. Dat Hartsoeker in 1693 Parijs heeft willen verlaten, wordt bevestigd door een brief van Jean Baptiste Dubos aan Bayle. afgedrukt in „Choix de la correspondance inédite te Pierre Bayle” blz. 279. reis naar Zwitserland, om daar op eigen gelegenheid met Amelot in overleg te treden omtrent het verkrijgen van den vrede, met eene veroordeeling tot levenslange gevangenisschap op Loevestein moest boeten. Maar terwijl ’s Lands Regeeiing alzoo waakte tegen de inmenging van onbevoegden, die belemmerend had kunnen werken tot nadeel van het algemeen belang, was zij zelve toch ook onder den invloed geraakt van de lokstem uit Versailles. De oorsprong der intrige schuilt in het duister, maar zeker is het dat reeds in den zomer van 1693 in de Zuidelijke Nederlanden bedekte samenkomsten plaats hadden tusschen een franschman, een wezenlijken of' voorgewenden koopman in wollen goederen, met name d’Aguerre, en den heer Hulfr, Resident der Uoogmogenden te Brussel, en daarna met den welbekenden vertrouweling van Willem LU, Everhard van Weede van Dijkveld, die zich destijds als gedeputeerde te velde in Brabant ophield De uitslag dier besprekingen was, dat nog in den laten herfst van datzelfde jaar een personnage van meerderen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 191