41 DE VREDE VAN RIJSWIJK. de geldelijke Polen, waarvan de voortzetting niet liet minst van bijdragen der Republiek afhing. Ongeveer tegelijkertijd als de handel tusschen Dijkveld en den gewaanden St. Arnould afgebroken werd, ontving de raadpensionaris Heinsius eene geheime missive uit Parijs, waarvan de inhoud den leider onzer diplomatie weinig aangenaam moet hebben verrast Onder de vorsten, die toentertijd van fransche zijde bewerkt werden, behoorde ook de koning van Johan. Sobieski. Resident van dezen te Amsterdam was een italiaan. Francesco Mollo of Molo genaamd, een bekwaam maar weinig betrouwbaar man, door zijn huwelijk in nauwe betrekking staande tot de regeerende aristocratie der groote koopstad, en gansch niet af- keerig van het denkbeeld eene rol te vervullen op het staatkundig tooneel. Deze Mollo nu had last van zijn koning bekomen zich naar Parijs te begeven om de vrijlating van een in beslag genomen koopvaardijschip te bewerken, en naar ’t geen aan Heinsius gemeld werd, had hij alstoen gelegenheid gevonden om den grond te leggen voor eene geheime verstandhouding tusschen de stad Amsterdam en de fransche ministers, 1 die leiden moest tot een afzonderlijken vrede van den Staat met Frankrijk. Volgens berichten, die klaarblij kelijk door Mollo zelf zijn ingegeven, zoude hij in eene Archief van Heinsius III. 48—50 Zoude het bericht misschien afkomstig zijn geweest van Ilartsoeker Be franschman Dubos schreef van hem: „Nous sommes surpris de voir un hollandoisescrire en francois si purement et d un stile si aisé.“ Choix de la correspondance inédite de Pierre Bayle” blz. 271.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 193