44 DB VREDE VAN RIJSWIJK. Met die verschillende, van elkander onafhankelijke onderhandelingen, die alle heetten te strekken om een einde aan den oorlog te maken, doch waarvan inder daad niets dan eene scheuring in de Groote Alliantie te wachten was. verliep het jaar 1693 en was het tijdstip daar voor het betrekken der winterkwartieren. maar toch was Heeckeren nog niet lang op zijn post geweest, of hij had reeds bespeurd dat men hem daar knollen trachtte te verkooperi' en hij had niet na gelaten zulks .zijn lieven Heer Raadpensionaris" te berichten. De vertegenwoordiger van het zweedsche hof te ’s-Gravenhage was Baron Lillieroot, die natuurlijk, zoo de bemiddeling zijner Regeering officieel aanvaard werd, eene belangrijke taak zou hebben te vervullen, streelend zoowel voor zijne ijdelheid als voor zijn eigenbelang; maar de man werd algemeen gewantrouwd, hij had den naam rgecorrumpeert" te zijn, men meende te weten dat hij in geheime briefwisseling stond met d’Avaux en vooral werd hij niet minder dan de andere zweedsche ministers vatbaar geacht voor den invloed van „persuasive argumenten’' bestaande in klinkende munt. i) Archief van Heinsius III. blz. 3.61. 71. Van franschen kant werd hij echter evenmin vertrouwd. d’Avaux schreef aan Lodewijk XIV: ..j’éspère qu'il se conduira d'une manière. qui sera agréable a V. M.inais je n’en voudrois pas estre entièrement garant, car il a de grar.des liaisons avec le pensionnaire Heinsius. qui luy découvre souvent ce qu'il a de plus secret. 11 a seen que les plénipotentiaires de V. M. demeureroient a Delft, ceux des alliez a la Have et que les conférences se feroient a Riswich, tres longteihps avant que le public en ait ouy pari er Wynne, Négociations du Comte d’Avaux D. II bl. 77.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 196