48 DE VREDE VAN RIJSWIJK. 9 Mollo aan Dijkveld. 14 October 1694. Archief III bl. 115. van het overwicht bereikt. afkeerig schenen, een eenvoudig zich onttrekken aan de lasten des oorlogs ter wille van eigen voordeel. Het belang van het algemeen lag den Koning nauw aan ’t hart, en niet alleen dat van zijn eigen landge- nooteu; ook met het lot van de ingezetenen der zoo geteisterde Spaansche Nederlanden toont hij vaak een levendig medelijden. Maar desniettemin wist hij den blik hooger te richt°n. De strijd mocht niet worden opgegeven alvorens, zoo eenigszins mogelijk, liet wezen lijk doel daarvan, de verbreking van Lodewijk XIV in Europa, was De geheime zending van Mollo beoogde niets meer dan de wederaanknooping van besprekingen, als vroeger met den gewaanden St. Arnould gehouden waren, met het doel van weerszijden onderricht te zijn van de voorwaarden, waarop de vrede zoude kunnen worden verkregen, maar de overijverige Mollo was niet geneigd zich daartoe te bepalen. Eenmaal te Parijs zijnde, begon hij alras te beproeven aan zijne opdracht eene wijdere strekking te geven dan in de bedoeling lag. Blijkbaar hoopte hij ook zelf' als onderhandelaar op den voorgrond te treden. Die hoop bleef echter on verwezenlijkt alles wat hij bewerken kon was de voorbereiding eener geheime zending herwaarts van zijn vriend Callières, maar hoe veel moeite hij zich ook gaf’ om het nut zijner tegenwoordigheid bij de beraamde samenkomst te betoogen hij schroomde zelfs niet te schrijven dat zulks door Lodewijk XIV verlangd werd 1) het mocht hem niet gelukken de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 200