52 DE VREDE VAN RIJSWIJK. De hij, zoo misschien reeds toen een merkbare verslapping zijn ontstaan in den band, die de Groote Alliantie bijeenhield. Nu had de te Maastricht gehouden samenkomst geen ander gevolg dan dat tegen het einde van 1694 de kans op vrede geringer scheen dan te voren, en daarop verminderde die kans nog door den schielijken dood der koningin van Engeland. Gelijk wel bekend is, deelde Maria den troon met haren gemaal en nu was dezen wel, na haar overlijden, de regeering verzekerd, maar het was niettemin te voorzien dat de toch reeds vrij wankele positie van den Koning nog onvaster worden zou nu de Koningin, die als geboren Engelsche verreweg de meest populaire was van de twee, van zijne zijde was weggenomen. De dood van Maria in de oogen der Jacobieten een straf'des Hemels moest dus wel de vrees verdubbelen voor eene samenspan ning van dien kant en voor de verwezenlijking der plannen, die voortdurend door het fransche hof' werden gesmeed tot omverwerping van Willem III en herstel van het huis Stuart. Bedenkt men daarbij dat, telkens wanneer Willem l il zich aan het hoofd van het leger bevond, het bestuur in Engeland door Maria met wezenlijk talent was gevoerd, dan blijkt het duidelijk dat haar verlies voor hem niet alleen dat was van eene trouwe en waardige echtgenoote, maar ook dat hij zich daardoor van een wezenlijken politieken steun zag beroofd. Het was zonder twijfel de bewustheid daarvan, die Willem 111 alras dreef' uittezien naar een middel om de afgebroken verstandhouding met Frankrijk weder aanteknoopen. T' eenige weg om daartoe te geraken, dat begreep was andermaal Mollo in den arm te nemenmaar deze niets beter verlangde dan zich opnieuw voor

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 204