54 DE VREDE VAN RIJSWIJK. Augustus x) d’Haussonville 1.1. bl. 7. Op hetzelfde tijdstip onderging de fransche diplo matie nog eene andere gevoelige nederlaag, want den 8sten Augustus 1695 werd de Groote Alliantie plech tig hernieuwd. Het was of. nadat zich reeds zoo dikwerf zekere spanning tusschen de bondgenooten had doen gevoelen, allen nogmaals duidelijk wilden toonen dat zij standvastig trouw bleven aan de zaak, waarvoor zij de wapenen hadden opgevat en dat geen hunner dacht aan een afzonderlijken vrede met den algemeenen vijand. Gedurende den geheelen nazomer kwamen van alle zijden de betuigingen in van instemming met de Alliantie en traden daaraan nieuwe leden toe. Frank rijk stond volkomen geïsoleerd. En alsof te dien tijde de grillige fortuin plotseling alle hare gunsten voor Willem Hl veil had. was hem onderwijl ook het lot burgemeester Boreel en werden tusschen die beiden de mogelijke vredesvoorwaarden overlegd. Omtrent hetgeen daar officieus besproken werd, zijn, zooals men begrijpen kan, de berichten schaarsch, maar Willem III werd volledig op de hoogte gehouden. Aanvankelijk schijnt de Koning niet ontevreden te zijn geweest over de houding door Boreel aangenomen, maar daarna veranderde die indruk plotseling, en Dijkveld, die eerst order had bekomen in het leger te blijven, ontving last zich ten spoedigste naar Hol land te begeven om een einde aan de zaak te maken. De geheele tocht van Callières liep alzoo vruchteloos af. In de eerste dagen van Augustus was het land door hem geruimd.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 206