64 DE VREDE VAN RIJSWIJK. o' van 2 en hoe Callières zich ook schuil hield, zijn verblijf kon toch bezwaarlijk geheel onbekend blijven en dien tengevolge liepen gedurende den geheelen voorzomer van dat jaar 1696 geruchten van vrede van de zijde van Holland 2;in Amsterdam werd er openlijk van ge sproken, en verklaarde men dat alleen ter wille den Keizer de oorlog niet behoefde te worden voort gezet 3). In dien stand van zaken kwam het bericht van den afval van Savoye en de onzijdig verklaring van het Milaneesche. Wij vernamen reeds hoe over weldigend de daardoor teweeggebrachte indruk was. Met bekommering vroeg Willem III zich af wat de uitwerking daarvan op de houding van Amsterdam zijn zou. Nog kort te voren hadden de burgemeesters dier stad in een uitvoerig schrijven aan Heinsius de noodzakelijkheid betoogd zoo spoedig doenlijk vrede te sluiten. Alles drong daartoe, volgens hen, de schaarschte aan geld, het verval van den koophandel, de druk der belastingen en nu. daar te verwachten was dat, na het voordeel door Frankrijk in Italië behaald, door Callières een hooger toon zou worden aangeslagen, moest het wel twijfelachtig voorkomen of de Amster- damsche Heeren tegenover hem de gewenschte ,cor- daetheyt" zouden toonen. Daarbij voegde zich de vrees dat het voorbeeld van Savoye ook op andere der bondgenooten aanstekelijk zou kunnen werkenmen Mémoires historiques bl. XVI. Ces menées ne purent passe faire si en cachette que les Ministres qui étoient a la rlaye n en eussent quelque soupgonMonsieur de Quiros alia expres a Bruxelles pour découvir le fonds de cette intrigue, il trouva le Passeport regitré et le jour de son arrivée a Gand (Sas-van-Gent). 2) Mémoires du Marquis de Sourches 1). V bl. 146. 5 Juin 1696 ..il couroit alors de grands bruits de paix du cóté de la Hollande” enz. Journaal van Huygens II aant. op 22 Juny 1696. 3) Klopp ..Der Kall des Hauses Stuart.” D. VIT bl. 211.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 216