77 DE VREDE VAN RIJSWIJK. Een weinig westwaarts deze zijde van Nieuwburg, van de Plaats, „de Roode Leeuw” bij het Hof, „de Princesse Royale” (niet nader aangeduid) „de Wildeman” in het Koordeinde, „de Pauw” op het Plein. Misschien waren echter niet alle die huizen logementen, maar ook woningen, die hun naam aan een uithangbord of gevelsteen ontleenden. Het eenige, thans nog bestaande hotel op de lijst vermeld, is „de gouden Leeuw” in de Hofstraat. i) Het eenige, mij voorgekomen spoor dat het huis Nieuwburg ooit bewoond is geworden, is de brief van Willem III, gedagteekend „de Rijswijck le 30 Septembre 1665", die door Mr. Groen van Prinsterer is medegedeeld in de „Archives de la Maison d’Orange-Nassau. 2e série, <1. V. p. XXXVII. Werkelijk, indien het spoedig tot stand komen van den vrede afhing van het aantal personen dat daartoe aan ’t werk werd gezet, dan was er alle reden zich met een schitterenden en schijnlijken afloop der onder- han delingen te vleien. van het dorp Rijswijk, aan het Huis te Werve, lag ’s Konings Huis een recht vorstelijk lustslot, door den beroemden'.lacob van Campen voor Frederik Hendrik gebouwd. Deze had het bestemd om, na zijn dood, door Amalia van Solms te worden betrokken. Maar de Prinses schijnt het als Douairière nooit, en althans stellig niet geregeld te hebben bewoond. Wellicht vond zij geen behagen in een verblijf, als een der voornaamste schoonheden waarvan gold het uitzicht over terrassen en tuinen op den toren der Delftscbe kerk, waar de Prins was bijgezet en ook haar zelve de laatste rustplaats wachtte. Zeker is het intusschen dat de weduwe van Frederik Hendrik aan de door haar gestichte Oranjezaal in het Bosch de voorkeur gaf boven het huis Nieuwburg 1).

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 230