88 DE VREDE VAN RIJSWIJK. i) Klopp 1.1. bl. 398. Volgens een bericht van den secretaris der neder- landsche gevolmachtigden. Hamel Bruyninx in de Lexington Papers. om een volledig ontwerp van tractaat over te leggen. Eene andere gebeurtenis van aanbelang was, eenigen tijd later, de zegepralende tocht van een fransch eskader naar de Spaansche West-Indiën, waar rijke buit behaald werd, die veilig te Brest werd binnengebracht, niet tegenstaande het kruisen der engelsche vloot in het Kanaal. Maar niet overal liep het den Franschen mede. Een bepaalde nederlaag' voor hen was de koningskeuze in Polen. Koning Johan Sobieski was in den zomer van 1696 overleden en onmiddellijk hadden zich verscheidene candidaten tot den troon opgedaan. Vooraan stond onder dezen een der prinsen van het fransche konings huis, de prins de Conti, wiens verkiezing te Versailles werd aangekondigd en die zich daarop onverwijld naar Danzig spoedde. Maar ongelukkig voor hem, bleek bij zijne aankomst het bericht zijner keuze voorbarig te zijn geweest de meerderheid der poolsche edelen had zich verklaard voor den candidaat des Keizers, den keurvorst van Saksen, die niet draaide den Roomsch- Katholieken godsdienst aan te nemen, om de koningskroon te kunnen aanvaarden. Conti koos de partij stil naar Frankrijk terug te keeren. Geheel onverwacht kwam de tijding van het gebeurde. De fransche gevolmachtigden bevonden zich juist met de hollandsche bij Boreel. toen de Saksische gezant daar de verheffing van den Keur vorst liet weten. De spijt der Franschen was niet te verhelen. „En toch", zeide glimlachend van Haren, op den overgang van den Keurvorst tot de Roomsche kerk zinspelend „hebt gij eene ziel gewonnen"„Maar een koninkrijk verloren", meesmuilde een der Franschen.1)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 241