9G DE VKEDE VAN RIJSWIJK. na het sluiten van het bewerken van en het Duitsche daarna een inktvlek zichtbaar zijn geweest op den vloer van het vertrek waar de onderteekening der trac- taten had plaats gehad, J) als ’t ware getuigend van de verwarring waarmede het in dien Sèptembernacht op het koninklijk huis te Rijswijk was toegegaan. Werkelijk, er zoude bezwaarlijk beter symbool kunnen worden uitgedacht voor de verrichtingen der Conferentie-, dan een uitgestort inktvat i) Groot Algemeen Historisch. Geographisch, Genealogisch en Oordeel kundig Woorden-Boek. 1732. D. IV in voce Rijswijk”: ..Men ziet op de grote zaal, alwaar de gevolmachtigden de vrede getekent hebben, nog een grote inktvlak op de vloer, ter gedachtenisse van dat grote werk daar opgestort.1,1, (sic.) Het eerste waaraan men zich, den vrede liet gelegen liggen, was een wapenstilstand tusrchen Frankrijk Rijk. Waarschijnlijk waren de Franschen ditmaal hierin meer handelbaar, daar de keizerlijke wapenen midde lerwijl aan den Rijnkant niet ongelukkig geweest waren, en met name de oude veste Ebernburg bij Kreuznach hadden terug genomen. De afloop van den wapenstilstand werd op 1 Novem ber bepaald en inmiddels werden te Rijswijk de onder- handelingen hervat. Van eenig uitzicht om Straatsburg terug te bekomen, kon geen sprake meer zijn, doch de keizerlijken dachten misschien nog eenige andere plaatsen van minder belang te zullen kunnen bedingen. Maar neen; de Franschen verklaarden niet ge machtigd te zijn tot eenige meerdere aanbieding dan al gedaan was, en zoo moest wel van verdere pogingen worden afgezien. Den 30ste|> October werd de vrede

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 249