98 x) T)e inhoud der verschillende tractaten wordt aangegeven door Wagenaar, Vaderlandsche Historie, d. XVI, Boek LXIV XX. 2) In later jaren heette het „Lors du Traité de Ryswick. on crut qu’en mettant le Rhin pour barrière entre la France et FEmpiré c’était un moven assuré pour que de part et d'autre on ne put passer outre1,1’. d'Avaux aan Hennequin. 5 Augustus 1706. in Vreecle ,.Corres- pondance diplomatique et militaire de Marlborough. Heinsius et Hop1- bl. 243. meer voordeelen daarvan hadden kunnen DE VREDE VAN RIJSWIJK. herhaling der gebeurtenissen werd gemaakt. Die erkenning verzekering Engeland, is ei; den vrede van stand gebracht. dat zij nog trekken. In bijzonderheden nategaan wat elk der vredesver dragen behelsde, ligt buiten dit bestek. J) Genoeg zij het aantestippen dat daardoor geene belangrijke wijzi gingen in de toenmalige kaart van Europa werden gebracht, behalve dat het hertogdom Lotharingen in zijne onafhankelijkheid werd hersteld, en dat Straats burg met den Elzas aan Frankrijk verbleef, 2) tot het in onze dagen door eene duitsche legermacht voor het Rijk zou worden teruggewonnen. Spanje, dat vooral in zijne nederlandsche provinciën zoo deerlijk van den oorlog geleden had, trad bijkans ongeschonden uit den strijd te voorschijn. Niet alleen bekwam het Barcelona terug, maar ook Luxemburg, met eene geheele rij andere vestingen, waardoor tevens aan onze Republiek een waarborg werd gegeven voor hare eigene onafhankelijkhe d. Niet minder was dat de erkenning van Willem III en de uitsluiting der Stuarts van den troon van Groot-Brittannie, waardoor eene herhaling der gebeurtenissen van 1672 ónmogelijk en de daaruit gevolgde van de Protestantsche erfopvolging in eigenlijk het eenig blijvend werk dat door Rijswijk op staatkundig gebied is tot

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 251