100 DE VREDE VAN RIJSWIJK. Rotgans. Wilhem de Derde, slotvers van het tweede deel. 2) Van Loon. Nederlandsche Historipenningen D. IV f. 189 tot 218. Muller, Historieplaten I N°. 2968 —2981. 3) Europ: Mercurius 1697 II bl. 363-364. 4) Macaulay ch. XXII. 's Gravenhage was intusschen reeds bijna tot de ge wone rust teruggekeerd. Na het teekenen van den vrede waren de ambassadeurs des Keizers onmiddelijk afgereisd en de meeste leden der Conferentie volgden al spoedig dat voorbeeld. Enkelen hunner verzochten evenwel eerst eene afscheids-audientie van hunne Hoog- mogenden, daaronder ook de Franschen. die vooraf mede in gehoor bij Willem III ontvangen waren. Belangrijk woordige verheugde men zich dat, gelijk de dichters het uitdrukten, „de tempel van Janus gesloten was." r) Door tal van gedenkpenningen en zinneprenten 2) zocht men den indruk, door dat heugelijk feit teweeggebracht, te vereeuwigen. Vreugdebedrijven hadden alom plaats. Weinige dagen voor dat Willem III naar Londen terugkeerde, werd in de Republiek een algemeene dankdag gehouden, die in den Haag besloten werd met een vuurwerk op den Vijver, zoo prachtig als de Hof stad ooit had aanschouwd. 3) En bij den terugkeer des Konings in Engelands hoofdstad, was daar het feestelijk onthaal niet minder schitterend. Reeds op het het eerste bericht dat de vrede gesloten was, had daar eene illuminatie plaats gevonden, waarbij Piccadilly en Pall-Mall verlicht waren alsof het helder dag was geweest, alleen door het vreugdevuur dat voor de woning van den gezant der Staten-Generaal was ontstoken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 253