102 DE VREDE VAN RIJSWIJK. „De la manière de négocier avec les Souverains, de l’utilité des négociations44 enz. 1715. en „De la science du monde et des connois- sances utiles a la conduite de la vie?4 1717. 2) Bijvoegsels en aanmerkingen op het XVIe deel van Wagenaar, blz. 43. 3) Vreede, Correspondance diplomatique et militaire enz. blz. 139 142. 152 en 153 178. Mémoires de Torcy II bl. 20. 27 en 60. Journal inédit de Jean Baptiste Colbert, marquis de Torcy, publié par Frédéric Masson blz. 72 en 99. Uit al hetgeen daar wordt wordt medegedeeld, blijkt dat Mollo toen bij de Franschen ook al niet meer hoog stond aangeschreven. Ook in de beroeringen, waardoor in den aanvang der achttiende eeuw, de Roomsch-Katholieke kerk in de Nederlanden verscheurd werd, schijnt Mollo de hand te hebben gehad. Zie Knuttel ..De toestand der Kederlandsche Katholieken ten tijde der Republiek", D. II bl. 41 en 274. werken van de hand van Callières het licht In een daarvan, een soort van handboek over de kunst van onderhandelen, komt, als eenige herinnering aan de rol, eenmaal door hem hier te lande vervuld, do zinsnede voor: la paix de Ryswick n été traités et résolue par des négociations secretes, avant qtte d'etre conclue". En Mollo? Had deze in de negentiende eeuw ge leefd, hij zou voor zijne veelvuldigebemoeiingen misschien met een koimnandeurskruis zijn begiftigd. Maar in zijn tijd werden andere belooningen verleend. Bij resolutie der Staten van Holland van 18 September 1698 werd hem vrijdom van gemeene lasten toegestaan 2). Ver scheiden jaren moet hij daarvan hebben genoten, want nog in de diplomatieke intriges, gedurende den Spaanschen successieoorlog, in 1706 en daarna in 1709 en ’10 gevoerd, wordt zijn naam genoemd 3). Later spoor van hem is niet te vinden.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 255