CONSTANTIJN HUYGENS TE PAKIJS (16611665). 106 werd een verdrag geteekend, waarbij werd bepaald, dat Orange bij de meerderjarigheid van Willem III aan dezen zou worden teruggegeven, dat de recht spraak in zijn naam zou plaats hebben en de beroemde vestingwerken,- door Maurits aangelegd, niet zouden worden gesloopt Maar Lodewijk XIV bekreunde zich weinig om dat verdrag. Spoedig zuchtte het landje onder den over moed der militaire bezetting en werd de grootendeels protestantsche bevolking in alle opzichten lastig ge vallen. zoodat het bewegelijke volkje Orange ligt dicht bij Tarascon, de woonplaats van den onvergete- lijken Tartaria den goeden ouden tijd terugwenschte. Na den dood van Henriette Maria (3 Januari 1661) trachtten de voogden van den jongen Prins het vorstendom terug te krijgen. In het najaar van 1661 werd die moeilijke taak aan Huygens, die Raad en Rekenmeester van den Prins was, toevertrouwd Huygens nam die zending gaarne op zich, niet alleen, omdat hij meende zich nuttig te kunnen maken voor het geslacht, dat hij zoovele jaren achtereen met den grootsten ijver en de meest nauwgezette plichts betrachting heeft gediend, maar ook, omdat hij gaarne Parijs wilde zien. Meermalen had hij Engeland bezocht en in zijne jeugd het Westen van Duitschland, Zwit serland en het Noorden van Italië bereisd, maar nooit had hij den voet in Frankrijk gezet. Zijne zoons, die half Europa hadden doorgezworven, kenden Parijs volkomen; de 65jarige staatsman, die met zoovele J) De bronnen voor zijn verblijf te Parijs zijn vele onuitgegeven brieven en gedichten van zijne hand, zijn Dafjboek. uitgegeven door Unger, het laatste deel der Archives de la Maison d' Oranje, de Oeuvres completes de Christiaan Muy yens, enz.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 259