CONSTANTIJN HUYGENS TE PARIJS (1661-1665). 107 en geleerden in brief- levenslustig genoeg, beroemde Fransche kunstenaars wisseling stond, was krachtig en om zich van een verblijf in Frankrijk's hoofdstad veel voor te stellen. Den 7den October 1661 verliet Huygens Den Haag met zijn jongsten zoon Lodewijk, den Franschman Chièze, die later raadsheer in Orange is geweest en een groot vriend van hem was, een zekeren heer Vlack, die als secretaris fungeerde, en drie bedienden. Den 21sten October kwam hij te Parijs aan, maar, daar de honing zich te Fontainebleau ophield, vertrok Huygens een paar dagen later daarheen en had den 4llei1 November zijne eerste audiëntie bij Lodewijk XIV en den 9'len een onderhoud met de Koningin-Moeder, Anna van Oostenrijk. En zoo waren dan de onderhandelingen ge opend. die langer dan driejaren hebben geduurd. Nu eens diende dit, dan weder dat voorwendsel, om de zaak op de lange baan te schuiven, o a werd langen tijd door de Fransche ministers volgehouden, dat de gouverneur van Orange volgens het testament van Philips Willem, den oudsten zoon van Willem den Zwijger, die jaren achtereen het vorstendom had bestuurd, katholiek moest zijn. Huygens bewees, dat er na den dood van Philips Willem nooit een katholiek aan het hoofd van het vorstendom had gestaan. Was dat bezwaar na heel wat moeite uit den weg geruimd, dan was er weer een ander: de Koning beloofde, dat alles spoedig geregeld zou zijn, maar de onderhandelingen kwamen niet verder en Huygens gaf meermalen zijn voornemen te kennen om af te reizen en vroeg op de meest hoofsche wijze de Fransche ministers, wat hij in Nederland moest zeggen, om hun Koning te kunnen verdedigen. Wij zullen bij die onderhandelingen verder niet stil-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 260