112 CONSTANTIJN HUYGENS TE PARIJS (1661-1665). sneden, ham in zijn gebedenboek werden gevonden, en hij werd nog al eens geplaagd met zijne eigenaardige lot gevallen. Hauterive, de vroegere gouverneur van Breda, bevond zich dikwijls in de Fransche hoofdstad; met hem was Huygens zeer bevriend. En de talrijke vrien den, die Christiaan zich gedurende een lang verblijf te Parijs verworven had, ontvingen den vader van den beroemden jongen man met open armenwij zullen hen later noemen. Huygens heeft gedurende zijn verblijf in Frankrijk weinig groote gebeurtenissen op politiek gebied bijge woond. De groote oorlogen van den Roi Soleil vallen in een later tijdperk. Het voornaamste, wat hij daar beleefd heeft, was het beleedigen van den Franschen gezant, den Hertog de Créquy, te Rome door Corsicanen, die tot de lijfwacht van den Paus behoorden, waarvoor de Koning voldoening eischte, terwijl hij den pauselijken nuntius beval Parijs te verlaten (Sept. 1662;, de koop van Duinkerken (Oct. 1662), de verongelukte tocht naar Algiers onder den Hertog de Beaufort en de nederlaag te Gigeri (^Oct. 1664), en de veroordeeling van Fouquet (20 Dec. 1664), door een berucht proces voorafgegaan. Bodewijk XIV heeft op onzen staatsman grooten indruk gemaakt, zooals uit vele versjes van den dichter blijkt, en dat, hoewel de onderhandelingen niet wilden vlotten. Maar het schijnt dan ook, dat de Koning, die in een brief van 12 Maart 166? aan den Graaf d’Estrades nog van ,un nommé Huygens” spreekt, later met den ge volmachtigde van den Prins van Oranje was ingenomen. Huygens heeft vele leden der Koninklijke familie ontmoet, de Koningin, de Koningin-Moeder, den Hertog van Orléans, broeder des Konings, en zijne vrouw, eene

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 265