CÓNSTANTIJN HUYGENS TE PARIJS (1661 116 1665). de wereld, om brief biedt hij hem zijne hulp aan, waar en wanneer hij die ook noodig mocht hebben. Over één der andere bekende staatslieden, Le Tellier, secretaris van staat en vader van den beroemden Louvois, hooren wij niets van Huygens. Maar onze dichter haatte Colbert, zooals hij weinig andere menschen haatte. Deze staatsman voerde een adder in zijn wapen, eene omstandigheid, die Huygens tot een groot aantal toepasselijke hatelijkheden heeft verleid. Andere grootwaardigheidsbekleeders, waarmede Huy gens in aanraking kwam, waren Guillaume deLamoignon, premier président van het Parlement van Parijs, een geletterd man, wiens huis door Racine en Boileau werd bezocht, en Charles de Sainte-Maure, marquis de Mon- tausier, die in 1663 tot gouverneur van Normandië werd benoemd en aan wien later de opvoeding van den Dauphin werd toovertiouwd. Hij was gehuwd met de bekende Julie d’Argennes, die den scepter had ge zwaaid in het Hotel de Rambouillet. Onze staatsman was te veel man van niet een kijkje te nemen in de Parijsche salons. Made. de la Fayette, de bekende schrijfster en vriendin van Made, de Sévigné, zag hij dikwijls en hij plaagde haar meermalen met haar voorgewend gebrek aan kennis. Aan Made, du Plessis Guénegard schrijft hij over haar Chez vous, Madame, elle s§ait tout ce que slavent les plus s^avants; chez elle il n’y a rien de si ignorant que la maistresse du logis’’. De marquise d'Ampus biedt Huygens het gebruik van haar huis aan. Made, de V.alavoir en Mad‘‘. de Buzenval verzoeken Huygens haar al de ceremonies te vertellen, die bij het over handigen van de Orde van den Kouseband gebruikelijk zijn, en als hij, uit Engeland teruggekeerd, haar niet

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 269