120 Dr. J. A. WORP. Groningen, Juni 1895. CONSTANTIJN HUYGENS PE PARIJS (1661 1665). dien verloren tijd gebruikt hij om Latijnsche verzen te dichten, die hij dan, volgens zijne gewoonte, later opschrijft. En hij heeft in die jaren zijner ballingschap een kleinen bundel verzameld, dien hij van plan was de verzen waren reeds persklaar gemaakt uit te geven onder den titel Parerga peregrina. Daar het plan niet tot vervulling is gekomen, zijn ook de bij zonderheden van zijn verblijf in Frankrijk’s hoofdstad tot nu toe onbekend gebleven. Vreesde ik niet het geduld mijner lezers op de proef te stellen, ik zou aan mijn schetsje de beschrijving vastknoopen van Huygens’ bemoeiingen in Orange, waar hij in Maart 1665 is heengereisd. Ook dat verblijf in het kleine vorstendom behoort tot de vele belangwekkende tijd perken in het leven van onzen dichter. In het najaar van 1665 is Huygens naar het vader land en naar zijn geliefd ’s Gravenhage teruggekeerd. Vier jaren was hij buiten ’s lands geweest. Hij had met groote moeite zijne opdracht vervuld, het vorsten dom Orange, het erfdeel van zijn jongen meester, van de Fransche overheersching bevrijd en er den vroegeren toestand hersteld. Hij had een land leeren kennen, waarin hij vroeger nooit den voet had gezet, was in aanraking geweest met een groot aantal belang wekkende menschen en had genoten van Fransche kunst en Fransche wetenschap. En toen hij terug gekeerd was, was de Scheveninger steenwegh, waar van bij met zijn practischen blik de ontwerper is en waarvoor hij sedert 1653 met al zijne geestkracht had geijverd, bijna voltooid en wel volgens zijne plannen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 273