Ch.ii 125 LOU WERISGELD. i) St. Laurentius was onder Paus Sixtus II Aartsdiaken van Rome en stierf den marteldood, namelijk levend geroosterd; onder Valerianus in het jaar 258. De Katholieke kerk viert zijn nagedachtenis op 10 Augustus. „Chijnsen of anders genaamd Laurens geld welke jaarlijks te betalen zijn den Tienden Augustus, im- „porterende jaarlijks omstreeks de som van Twintig „Gulden.” Uit de mededeelingen van den tegenwoordigen Pachter Cornelus van der Burg en zijne huisvrouw Johanna Langelaan is opgeteekenddat thans op den Laurens- dag 10 Augustus, een 15tal personen op de hofstede „de Loo” het Laurensgeld komen betalen en door afkoop het bedrag van ƒ20.tot op ƒ9.85 per jaar verminderd is. Aan de betalende personen, of die volgens hunne portie mogen medekomen. wordt dan in de binnen kamer door hen verstrekt als spijs en drank per persoon een half brood van een half kilo, of voor twee personen een heel brood van een kilomet zoetemelksche kaas en bier. Het brood en de kaas wordt daar niet genuttigd, maar medegenomenwel drinken zij er een glas bier en rooken een lange Goudsche pijp tabak. Ook pijp en tabak bekomen zij van den pachter. De brooden zijn rond en worden uitsluitend daarvoor op de oude wijze gebakkeneen kaas van ongeveer 5 Kilo 'wordt daarbij opgesneden. In vroegere jaren bestond „de kost en drank” uit aardappelen, wortelen en nieuwe haring, ook bier en de lange pijp met tabak werd daarbij verstrekt. Sedert langen tijd is daarvoor kaas, brood en bier in de plaats. (Wellicht is dit wel de primitieve vorm.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 278