160 den strijd kan terug- hare tallooze, HET HAAGSCHE HEEEENROEKJE VOOR 1715. het verheugt mij vaak, dat ik mij soms denken in die merkwaardige plaats en belangrijke personen uit vroeger tijd, al ben ik niet meer in de mogelijkheid om mij een richtig begrip te vormen aangaande hare tegenwoordige gesteldheid en bevolking. Schoonoord werd reeds genoemd in 1515, hoewel de gewoonte om namen te geven aan kleinere landver blijven, die geen leengoederen waren, van veel jongere dagteekening is. In genoemd jaar woonden daar minder jarige kinderen uit het geslacht Wassenaar, onder toezicht van bloedverwanten, die op den daaraan palenden Burcht hun verblijf hielden. Later kermen wij het als de bezitting van het Delftsche regeerings-geslacht Sasbout, dat in de geschiedenis van ons landsbestuur en van de kerk, vooral ten tijde der groote maat schappelijke veranderingen, eene gewichtige plaats heeft ingenomen. Nadat Delfland door het verplaatsen van buiten Holland tot rust was gekomen, en deze be vestigd werd door het sluiten van het Bestand, kwam deze hofstede in handen van Mr. Pieter de Hiniosa, sedert 1597 lid van den Hoogen Raad en in 1607 benoemd tot presideerend raadsheer immers was de stadhouder president van den Hove van Holland hij overleed in 1616. Uit deze familie ging de plaats over aan den Delftschen burgemeester Harpert Martensz. Tromp, broeder van den admiraal Cornelis. Hij gaf aanleiding tot het verhaal, dat dit goed door de Regeering aan den grooten zeeheld was geschonken, en deze overlevering werd waarschijnlijk gemaakt door het wapen der familie Tromp op het buitenste hek der hofstede, het wapen,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 313