169 HET HAAGSCHE HEERENBOEKJE VOOR 1715. van Gaspar Fagel en volgde dezen op als Raadpen sionaris van Holland in 1689. Hij was derhalve in 1715 vier en zeventig jaar en bekleedde zijn ambt tot aan zijn overlijden in 1720, zoodat geen zijner voorgangers of opvolgers den Staat zóólang gediend heeft of de leiding der zaken tot op zóó hoogen leeftijd mocht volbrengen. Het uiteen- loopend oordeel over hem toont, dat hij een man van beteekenis wasmiddelmatige staatsmannen worden niet zoo hoog geprezen en tevens zoo afkeurend be sproken. Zijne woning, waar hij in republikeinsche eenvou digheid zijn lang en zeer werkzaam leven doorbracht, was in zijn tijd aangeduid als staande op den Denne- weg achter het Lange Voorhout, thans de Kazerne straat geheeten, en nu ongeveer terug te vinden, waai de Nieuwe Schoolstraat is aangelegd. De tuin strekte zich uit over eene aanzienlijke breedte en liep in de lengte door tot aan den Noordwal, thans de Maurits- kade geheeten. Het huis was nog in onzen tijd bekend als '-liet hotel van den Prins van Chimay en eindigde met eene soort van uitspaiiningsplaats te zijn, later door de sociëteit De Vereeniging vervangen, die meer westwaarts in dezelfde straat werd gevestigd. In de geschiedenis der Haagsche diplomatie wordt nog eene bijzonderheid aangaande deze woning van Heinsius bewaard. Bij eene ambtelijke zending naar Frankrijk, werd hij daar door Louvois kwalijk bejegend en niet slechts beleedigd, maar zelfs met de Bastille bedreigd Van dien tijd ontwikkelde zich in hem een wrok tegen Frankrijk, met welks politiek hij tot nu toe veelal had ingestemd, en hij wachtte den tijd af, om den hoon aan den vertegenwoordiger der Staten-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 322