HET HAAGSCHE HEEHENBOEKJE VOOR 1715. 173 voeren vervangen werd door praten en niets doen waar men zich oefende in snedige redeneeringen en spitsvondige gevatheden, doch telkens het punt van. overweging uit het oog verloor door op de bijzonder heden te letten. De leden zullen het wel in hun macht gehad hebben om ’s lands welzijn niet weg te schenken aan de praatziekte van hun pensionaris, maar de geschiedvorscher zoekt vergeefs naar de betoogen dezer meestal bekwame woordvoerders om een voorstel te doen aannemen of te verwerpen. Wij willen de Resolution van Holland eens even raadplegen om den om vang te leeren kennen der werk zaamheid van Hun Edel Grootmogenden, gedurende het tijdvak, waarover ons boekje loopt in 1714 en 1715, gerekend van en tot Sint-Catharina. De Staten hadden gezette tijden voor hunne bijeen komsten, omdat de gewone werkzaamheden en be sluiten van dit lichaam tegen bepaalde tijden moesten gedaan en genomen zijnvandaar, dat zij in den regel bijeen kwamen in Maart, Juli, September en November eiken keer een dag of tien, van Dinsdag tot Zaterdag,, en voor den middag van iederen dag, omdat sommige leden nog in andere vergaderingen te doen hadden, en de Raadpensionaris van het Land en de pensio narissen der steden ook daarbij tegenwoordig moesten zijn. In de praktijk evenwel, week men van de ge melde vergadertijden af, zoodat wij in ’t kort uit de Staten-resolutiën willen vernemen, hoe het plaats had in 1714 1715. Kort na St. Catharina werden de Heeren (door de Gecommitteerde Raden) beschreven, zij hielden zitting van 5— 15 December (1714) en „scheidden daarna op reces”; den daartusschen vallenden Zondag en Maandag vergaderden zij niet. Zon- en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 326