HET HAAGSCHE HEEBENBOEKJE VOOB 1715. 185 16921737 zitting in had, werd in de plaats zijn gelijknamigen vader, commies bij de Finan- i van Holland. Het is eenigszins opmerkelijk, dat eene staatsregeling, die de survivance der ambtenaren van van tien bij streng verbood, toch de opvolging vaak doet denken aan de erfelijkheid der bedieningen. Hendrik van Heteren behoorde mede tot die bevoorrechten, daar hij in 1697 zijn vader verving, in de vroedschap namelijk, want die vader zelf is van elders bekend als kamerbewaarder der Staten-Generaal. Alleen de genen, welke de overeenstemmende en door dezelfde namen aangeduide dingen van voorheen en thans een voudig zonder nader onderzoek aan elkander gelijk stellen, vinden dit een fatsoenlijk heerenknechtsbaantje. Maar de kamerbewaarder van een achtbaar, en zelfs in dit geval zeer aanzienlijk lichaam bekleedde een post van groot vertrouwen en had eene goede be zoldiging; althans hij ontving uit zijne betrekking, zooals dat luidde, datgene, „wat er toe stond”, en aldus werd hij een welgesteld man. Ieder kent den grooten Leeuwenhoek, den kamerbewaarder der Delft- sche Schepenen, en heeft gelezen van zijne nog vaak bewonderde woning en van zijne kostbare studiën in de natuurwetenschappen. Daarom is het niet vreemd, dat de naam Van Heteren, evenals die van Van Neck, is opgenomen in dien van aanzienlijke geslachten. Leonard Scheltus, in 1716 vervangen door zijn even- zoo gedoopten zoon, was van eene familie, die in de geschiedenis van onzen boekhandel geen geringe be- teekenis heeft. Zij drukten niet alleen en gaven niet slechts uit, maar het bekende Hollandsche Placcaat- boek is door de zorg van eenige barer leden tot eene voltooiing genaderd, welke deze verzameling tot een

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 338