196 SCHEVENINGEN EN ZIJNE ZEERAMPEN. de minder voorkomende lievige stormen, bij hooge vloe den. is zij tot nog toe behouden en staande gebleven. Ter gedachtenis aan deze ramp, waarbij een hondert- tal huizen verloren gingen, zoowat het halve dorp, werd een geschilderd bord in de kerk opgehangen, dat sedert, verdwenen is, doch waarvan in 1664 een copie door C. Elands werd vervaardigd, welke in het Gemeente-Museum berust, en in wedergave hierbij is gevoegd. Men leest daaronder: „In Tiaar Van Tseventich Ende Vyftien Hondert, Ghebevrdet Hier Tschevelinge Op Alder Heyligen Dach, Tzee Water Liep In Dese Kerck Elcx Ver Wondert, Drie Voet Ende 2 Dvym Hooch. Alsmen Doen Sacb, Oock Mede Anden Hoogen Outaar, Hoort Dit Gewach, Ende Inde Sacristy En Kercken Comptoor, Mit List, Omme Werpende Met Des Waters Geslach, Eenen Grooten Swaeren Yseeren Kist Men Heefter Wel Hondert en 28 Huysen Gemist, Ende Weynich Synder Ongeschent Gebleven; Die Schepen Waren Doort Dorp Gedreeven, Doende Groote Scade; Elck Maect Daerop Mentie, Drie Menschen Verdroncken, Gelaten Het Leven, Dvs was Hier grooten Druck Beneven; Waer Om Het geschiede Laet lek Godt Die sententie.’’ De reeds genoemde kaart van den Heer Kuyper geeft duidelijk aan uit welke blokken huizen het dorp in ’tnood- lottige jaar 1570 bestond, terwijl daarop ook te zien is wat door de zee werd weggevaagd, en zoowel in strand, als in de tegenwoordige „kerkwerf” werd veranderd. ,.Deerlyk was het dan hier geschapen, zulks dat ..een ieder over den erbermelyken toestand, zoo van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 350