199 In 1653 werd Sclieveningen opnieuw geteisterd een aanzienlijk gedeelte der duinen werd weggerukt, en twee oorlogsschepen over de banken tegen het strand aangesmakt. Op de profielkaart van den aanteleggen Scheveningschen weg (Zeestraat), het Monument voor Constantijn Huygens, den vader. door Van Swieten 1665. wordt die hooge vloed aangewezen. SCHEYENINGEN KN ZIJNE ZEERAMPEN. Katwijk huizen van 4. op daar nog 1570, en aan zee- 13 tusschen Sclieveningen en kerk te Sclieveningen, waarin vermeld werd, dat op dien dag een groote walvisch door een stormvloed op liet strand werd geworpen. 5 December 1665 was voor ons gansche Vader land, maar voornamelijk ook voor Holland zeer ramp spoedig. Een stormvloed tuchtigde duinen en dijken. Een ongewoon natuurverschijnsel ging dit onheil voor af. Eenige dagen te voren namelijk nam men langs onze kusten eene zoogenaamde moerzee, of schijnbare opheffing der zeegolven tot hoog in de lucht, bij stil en schoon weder, waar, waarop een storm volgde, ver gezeld van bliksem en regen, welke de zee zóó hoog opvoerde, dat men twijfelde of in 8 eeuwen het water die hoogte wel had bereikt, vooral daar het wassend watergetij bijna 3 uur langer duurde dan den gewonen tijd. Door dezen vloed stond o.a. de Kerk te Sclieveningen rondom geheel in het water, terwijl in K "’-1----- wegstroomden. Ook mag niet onvermeld blijven de storm 5 November 1675, waarbij de zee hier en enkele duimen hooger steeg dan die van vooral ook aanmerkelijke schade toebracht schepen, waarvan er Texel vergingen. In de 18e eeuw wordt, behalve de reeds genoemde in December 1717, slechts één onheil voor Sclieveningen,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 353