211 i) H. F. Thijssen. p. 214. EENE EPIDEMIE IN DE 1 6e EEUW. nachtwind niet door spleten of gleuven toegang had. Erasmus wijst er op, hoe hij uit eigen ervaring het buitengewoon nadeelige en ongezonde van gebrek aan behoorlijke ventilatie kon staven. Wanneer is zijn slotsom het volk gebracht kon worden tot matiger en gezonder levenswijze, en de zorg voor het reinigen van den openbaren weg door de overheid werkelijk met ernst werd ter harte genomen, zou men veel doen om den geesel van het volk af te weren. Een panische schrik beving allen, waar de ziekte zich vertoonde. Evenals bij de cholera-epidemieën het geval is, werden de menschen in huis of op straat plotseling er door overvallen. De kenmerken der ziekte waren voornamelijkeen zware, rheumatische koorts en aanhoudend, allerhevigst zweeten, dat gewoonlijk 24 uur aanhield. Winkler Prins geeft in zijne „Geïllustreerde Encyclopaedic” aangaande de symp tomen de navolgende, uitvoerige beschrijving, in hoofd zaak overeenstemmend met de mededeelingen van oude kroniekschrijvers „De verschijnselen dezer ziekte kwamen overeen met die der gelijktijdig elders heerschende builenpest. Als voorbode werden benauwdheid, hartklopping, een ge voel van zwakte, rheumatische pijn en een onaangename smaak waargenomen, maar de ziekte verscheen met een aanval van koude en met sterk beven; hierop volgde eene hevige hitte, kriebeling in handen en voeten, somtijds zwelling der ledematen en in gevaar lijke gevallen eene reeks van ongunstige hersenver- schijnselen, zooals ijlhoofdigheid, dolfe hoofdpijn en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 365