224 EENB EPIDEMIE IN DE 16e EEUW. Te Middelburg werd ook, ter afwering van het kwaad, een plechtige omgang gehouden, bij welke gelegenheid drie schalmeyers vóór het Heilige Sa crament speelden. In de rekeningen der stad Hulst vindt men'vermeld, dat Arend Tack naar Gent gezonden is. ,mids der haestighe zieckte, die aldaar regneH is” om twee zwarte zusterkens”, om de zieken dagelijks te visi teren. Reygersberg 2) schrijft in zijn kroniek van Zeeland op het jaar 1529. dat zich op den derden October ,eeri wonderlycke sieckte’’vertoonde .geheeten die Swetende ofte Engelsche siecte, daer af vele menschen binnen vier en twintigh uyren storven als sij te veel ende onmatelijk warm gehouden werden ende die hen koel ende niet te warm en hielden behielden ’t leven, maer ten duerde in sommighe steden van Zeelandt niet langer dan 14 dagen ende die sieckte en duerde ten hoochsten maer 24 uyren. Die sommige en lagen boven 10 ofte 12 uyren niet. Daer werdt veel volckx versuymt, die al deur hitte versmoort werden, om dat mense te heet hielt ligghen ghedeckt, wantmen eerst gheen rechte remedie daertoe en konde ghevinden. Daer waren sommighe steden ende dorpen in Zeelandt, daer die sieckte noyt en was. Dese voornoemde sieckte (nae dat sommighe schrijven) en was anders niet dan een geessel ende gifte Godts opdat wij onse sonden beteren souden ende voortaen van sonden wachten”. Over het algemeen schreef men het ontstaan der L) Br. A. A. Fokker. Onderzoek naar den aard van de epidemische en contagieuse ziekten, die vroeger in Zeeland geheerscnt. hebben. Prijsverhandeling, p. 21. 2) Jan Jansz. Reigersbergh van Cortgene, woonde in de 16e eeuw te Veere.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 378