228 van Dr. H. Haezer en uit de nagelaten geschriften van Dr. Gruner geput: vooral uit de „scriptores de sudore Anglico M Schwartzenberg. Groot Plakkaat- en Charterboek van Friesland» II dl. p. 562. 2) Rek. d’A°. 1529. hoofdstuk Bodeloonen. zie Fokker p. 20. EENE EPIDEMIE IN DE 16e EEUW. hardt ende sterck aenquam, ende daer werde geor- donneert op de straten savonts groote vieren te ïnaecken ende ’s anderen daechs een devote processie ende als- doen cesseerde die sieckte ende hielt op”. Ook bij de overheid zat de schrik er in. Er werd eene aanschrijving uitgevaardigd van een plechtiger, dank- en bededag, die op 4 October 1529 namens den Keizer, wegens den tot stand gekomen vrede tusschen hem en den Koning van Frankrijk, mede in de Nederlanden werd afgekondigd. En daarin was be volen: „oick te bidden dat God almechtich bij zijnen Godlycker goedertierenheyt de ondersaeten ende in wonende van dese landen ende de ghene, die daérinne verkeeren, bewaeren wille van der zweetenden siecten ende andere pestilentiën ende smettelijcke siecten" Reeds vroeger, den laatsten September, had de rent meester van Bewesterschelde, Adolf Herdinck, in zijne kreits een plakkaat doen afkondigen, waarin van keizers wegen bevolen werd te bidden, „dat Godt duer zijn Goddelicke barmharticheyt den onderzaten ende in wonende van desen landen ende oick die daer con verseren. preserveren ende beschermen wil van den vreeselicker ende haestiger ziecte, genoompt de zweette, op die tijt reignerende in den landen, naest desen landen gelegen”, enz. 2). De voornaamste bijzonderheden over den loop der ziekte in het buitenland heb ik uit het herhaaldelijk door mij aangehaalde, interessante werk uit de nagelaten geschriften van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 382