230 Bijlage A. NOT A. i) Uptendach vaia Octobri Anno XV<-XXIX ende was op enen Sonnedaeh -') heefft belyff Godt aknachtich te senden in den Haghe sin Godlike bant ende gave 3) ende heeft' de zelver plaetse gevisitert mit ender siekte die men nomde die Engelsche Swetighe off in Lathin morbus Anglicus, ende worden ten selve daghe een oft' twee per sonen sieek, des Woensdachs ende Donderdachs daernae worden dar seer vee] personen sieek ende veel storven dair van Vrijdachs ende Saterdaechs ende oick Sonnedaechs dairan, seer veel personen worden sieek ende oick storven, nair estimaeie wel XVC off XVIC personen sieek. Het was een gruwelioke sieckte ende een ser banghe tijdt. De lijder waeren seer desperaet ende gingen als de os voir de biele; 4) alle ambochten cesseerden, men en ging niet te rade, een ygelick stelde hem soe hij leven ende sterven wijlde. Daer worde gegaen processie generael, alle menschen gingen mest al te biechten op enen sekeren geordoneerden dach ende ten hijlgst weerdigh sacrament; daer geschiede diverse 1) Extract uit het ..derde Memoriaelboeck gehouden bij tijden van den griffier van den Hove van Holland Mr. Arnoult Sandelijn” 1523 1529 p. 282 en 282vs. 2) De Zondagen vielen in deze maand op 10. 17. 24 en 31. Waar schijnlijk zal de ziekte hier wel den lOn uitgebroken zijn, daar dit in de andere steden van ons land of einde September of begin October plaats vond. 3) Die gate Gods, of alleen die gme. was ook een euphemistische benaming voor de gevreesde ziekte, nl. de Pest. Gare staat hier dus eig. voor bezoeking. Zie Verwijs en Verdam. Middelt!Wdb. 4) -,Hij gaet als een osse voer die bijle’1 gebruikelijk spreekwoord in dien tijd zie ..Gemeene Duytsche spreekwoorden..Adagia oft pro- verbia ghenoemt”, gedrukt te Kampen 1550. EENE EPIDEMIE IN DE 1 6e EEUW,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 384