231 EENE EPIDEMIE IN DE 1 6e EEUW. votive missen mit goder predicate ende weel devotien om den handt ende thoirn Goits te versoenen. Dese sieekte duurde in dat heetste van den voorss. Woensdach tot Dinsdach off Maendach daran ende dar nar cesseerde die allenskens soe dat’er niet soe veel sieck en worden tsevens als die voorss. andere daghen voorgenoemt; niettemin dair worden alle daghe thien XII etc sieck mer off min, by estimacie den XXe" man en is in den Hage niet ge storven van dese sieekte. Het hele Item dese sieekte hadde te vorens geweest in Qistlant, Hamborch ende dar omtrent ende nar wij verstan boven in den lande oek seer sterck, dar datter seer veel personen off gestorven sijn mit dat sij de remedie niet en wyste. Darnar is die gecomen dar men erst in dese landen off gehoirt heeft te Campen, Swol ende Deventer, dar nar in den lande van Cleeff' ende Gelre, dar nar tot Gorchum ende tot Dordrecht, tot Utrecht ende naer vier off vijff daghe tot Dordrecht geweest te hebben, is die gecomen in den Hage, Amsterdam, Delf', Botterdam, Leijen en Harlem, al genoech op enen tijdt ende isser in eiker stede seer veel tsevens sieck geworden ende oick wel gestorven, in den eenen plaets meer dan in den andere. Op geliken tijdt is de sieekte gesprongen in Brabant tot Antwerpen, Mechelen, Brusel etc., soe dat God niemant ongeraeekt en heefft ge laten, geloift moet hij sin ende heeft gethoont dat het sijn hand geweest is. Dese sieekte en heefft niet lang geduurt in eiker plaets, in deen langher dan in dandere ende dat heetste was binnen de eerste acht off seven dachen en dar nar noch somts xiiij daghe meer ende min. Dar sijn diversche remedie over geordoneert dar sij bouckkens uytgegeven mar dat remedie in den Haghe dat hier nar volcht is meest2) ende sijn die lijder wel of ghevaren. Tsevens, tseffens ter zelfder tijd. -) De open gelaten woorden waren in het origineel onleesbaar.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 385