232 EEXE EPIDEMIE IN DE 16e EEUW. Bijlage B. C 0 P I E. Off U Godt visiteerde met dese nyeuwe siecte soe weest onversaecht want t’is sender serge als ghij U wel bewaert ende gaet van stonden aen te bedde leggen, ende laet U wel warm decken, dat ghij geen windt aen U keel noch op U borst, noch onder Uwe armen en ontfanct ende blijft zoe legghen zweeten xij, xiij, xiiij off xv uren lanek, dair- nae dat ghij Hauw ofte starek zijt. Boven al en moet ghij binnen desen fijt nijet’ slaepen ende wanneer ghy nyet langer leggen en condt ofte die hette verdragen en condt, soe laet u eenen warmen doeck onder die dekenen langhen, daer ghij dat zweet mede affdroecht ende laet U dan een warm laeken omme slaen ende U clederen omme hangen ende soe bij dat vuer gebrocht nyet langei’ dan dat men dat bedde om en w’erpt ende legget daer twee verssche lakenen op wel lange bij dat vuer gedroecht ende helpt dan den crancken wederomme te bedde ende laet hem dan rusten ende slaepen off hij can, maer die wijlen dat hij bij den vuer is sal men hem wat warms maken off hij dat mach. Oick moet men hem dick laven die wijlen dat hij in dat zweete bedde leijt met lau bier vuyt een pijpkanne ende geven hem suyker candije in den mont, die dat hert vucht maickt. Ende boven al dat hij nyet en slaept ende daer geenen windt onder die dekenen en compt dan salt wel goet werden en sonder sorghe wesen. Mair off yemandt zeijde dat ghij moste xxiiij vren in dat zweet leggen dat is al te mael gelogen daer hebben zij die luyden jammer- licken mede bedrogen ende gedoot. In onsen huyse V Pit. was waarschijnlijk de St. Anthonisknpel. gelegen op de Geest aan het einde der Vleersteeg, welke in dien tijd ..het sieckhuis van den Hage genoemd werd en waarin Pestlijders verpleegd werden. Tn 1(109 ver anderde zij van bestemming en werd tot. dolhuis ingericht in welke hoe danigheid wij het voor eenige jaren berucht geworden gebouw onder den meer beschaafden titel van Krankzinnigen gesticht terugvinden.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 386