233 Bijlage C. KEUR VAN AMSTERDAM. EENE EPIDEMIE IX DE 1 Ge EEUW. Alzoe men tegenwoordelicken siet ende merckt, dat die handt Goidts verbolgen is ende uytgestrect, omme over ons allen straffinghe te doen, ongetwijfelt ende zekerlicken oir- spronck nemende uyt onse alre diverse lelicke stinckende sonden, daerinne wij langhe tijt gelegen hebben ende den almogenden Godt groflicken verthoemt, die nochtans duer zijne ondoorgrondelicke barmherticheijt ons langhe gespaert heeft, ons vermaent hebbende mit diverse plaghen van oirloghe om ons alzoe te trecken tot beteringhe van onsen quaden leven, daernae nochtans glieene ofte cleyne bete- isser vier zieck geweest, mair met die hulpe van Godt soe zijn zij weder te passe gecomen, maer wij hebben se xij off xiij uren vuyt dat zweete genomen. Ende soe wye dese ziecte gehadt heeft moet sich x off xij dagen in den huse houden ende vuyten luchte ende windt houden ende en moet in achte dagen gheen vleyseh noch eijeren eeten zij en mosten gedopt zijn ende gheen heeten dranck drincken. Item tot dese siecte en doet anders nyet dann ickU hier en scrijve ende wanneer ghij in dat zweete light soe moet ghij matich over hebben, nyet te veel noch nyet te weynich dat dat zweet nyet in en slaet. Ende dese sieckte compt aen met schuveringe off met hette off met zweeten off in den rugge off in dat hoeft, zoe gaet van stonden aen te bedde leggen vuyt den windt als voorscreven is, tsal wel goet worden wilt Godt”. 1) Keurboek IJ. I'. 148 vs en 149. Gedr. bij J. ter Gouw. Gesch. van Amsterdam, dl. IV. p. 102.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 387