234 EENE EPIDEMIE IN DB 16e EEUW. ringhe van onser alre leven gevolcht is, waerduer die rechtvaerdicheit Goidts, zoet sekerlick te beduchten staet, 't zwaert zijnder godtlicke strenokheit ende justicie op ons te werck zal willen stellen, als hij in diverse tijden in den Ouden Testamente ende oick daernae opt menschelicke ge slacht gedaen heeft gehadt, ende wij niet beter maer quader zijn, God betert, dan onse voersaten zijn geweest, die anders geen remedie en wisten tegens die thoern Goidts dan misericordie ende beteringhe van leven. Soe is die vrunt- licke bede ende vermaninghe van Mijne Heeren van den Gerechte aen allen cristen menschen, dat elck in ’t zijn, zoewel Mijne Heeren van den Gerechte als ander goede gemeente, hem mit bittere berouwe ende leetwezen van zijnen quaden stinckenden leven afkeren wille van zijnen oude quade weghen ende sonden, hem kerende tot zijnen God ende Schepper mit alle indachticheyt, wercken van penitencie, biechten, aelmissen te gheven, vasten ende andere oefeninghe van duechdelicke wercken van 't heylighe sa crament mit waerdicheit te ontfanghen'" etc. „Biddende ende begherende, dat alle cristen menschen, tot hoeren jaren gecomen wesende, wel strenckelicken vasten willen die drie Vnjdaghen eerstcommende, ende hem voorts wachten van allen gebreken ende sonden nae sijne crancke vermoghen mitte hulp van den Heer Almachtich, op hope ende ten eynde die barmhartighe Heer zijnen zwaert van der justicie in den scheede steken wil ende ons mededeelen zijne godlicke barmharticheit ende misericordie.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 388