257 GHIJSKEN VAN AMMERS. der maar het antwoord niet anders zijn, dan dat hij de bastaard neve van den graaf was door zijn huwelijk met de dochter van Gijskin van Ammers, Agniese genaamd. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat een bij den graaf zoo hoog aangeschreven man, die zooveel te zeggen had niet huwen zal met de dochter van een eenvoudig persoon; neen hij moest eene vrouw hebben, die minstens met hem öf gelijk stond op den maat- schappelijken ladder öf nog boven hem, en daarom was de wed. van Hendrik „de Brune," de dochter van Gijskin van Ammers juist de aangewezene partij, want haar vader was niet alleen rijk aan goederen als het huis Diepenburg met 26 gem. lands, de tienden van Monster, vele goederen in de Lier, de tienden in Bur- gersdijk, eenige landerijen in Woerden en den Waard, maar wat nog meer zeggen wilde „neve van de graaf in den bloede verwant met den vorst, den alleenheer- scher, den man, die toen alles te zeggen had, en dat Ghyskin van Ammers of zelf een bastaard was van een der graven van Holland of een bastaards zoon, wordt maar al te duidelijk door het wapen van zijn kleinzoon bewezen, die het wapen van zijn grootvader van Ammers aannemende, het vrijkwartier Hene gouwen en Holland, even als zooveel andere van bastaardye komende familien, er op liet prijken Gijsken van Ammers die in 1372 nog leefde, had zoo we bereids zagen slechts eene dochter, eene erf dochter genaamd Jonkv. Agniese van Ammers. Eerst was zij gehuwd met een heer de Brune of Brunen, van wien ik verder niets weet, en weduwe geworden zijnde hertrouwde zij met Adam van Berwaarde. Bij den eersten had zij een zoon Klaas den Brunen en bij den tweeden twee zoons Gijskin en Willem van Ber- 17

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1896 | | pagina 412