7 de de openbare Baan nit. om zich tot eene commissie te vormen, ten einde dit veelomvattend werk ter hand te nemen. Alle heeren verklaarden zich bereid die eervolle taak te aan vaarden, en nadat de commissie ter vergadering van 4 Maart was geïnstalleerd, en de heeren Goekoop tot Voorzitter en Morren tot Secretaris gekozen waren, aanvaardde zij den arbeid, gesteund door tal van bescheiden, die baar al terstond konden worden ter hand gesteld, en gesteund ook door eene ruime jaarlijksche toelage, aan haar besproken door een harer leden, waardoor zij in staat werd gesteld, geregeld onderzoekingen in het Rijks-Archief te doen plaats hebben. In dezelfde vergadering, waarin bovenbedoelde commissie zich constitueerde, werden de nieuwbenoemde eere- en werkende leden door den Voorzitter geïnstalleerd met eene rede, die als bijlage hierachter is afgedrukt. Zie Bijlagen A. '13. In de vergadering van 16 April 1896. waarin ook aan de Bui tengewone leden toegang was verleend, gaf ons bestuurslid de Heer Hageraats eene improvisatie over Amalia van Solms en Huygens, waarin hij op boeiende wijze uitvoerige mededeelingen gaf over de verhoudingen die zoowel op het gebied der politiek als op dat der kunst bestonden tusschen de gemalin van Frederik Hendrik en den trouwen dienaar van het huis van Oranje. In eene der bestuursvergaderingen werd besloten aan de leden als werken van „die Haghe” aan te bieden de Verboden boeken” van den Voorzitter, en de kerkrekeningen der St. Jacobs-Kerk. voor de Hervorming, door ons medelid, den heer Wildeman de beide eerste afleveringen der „Verboden boeken” werden alreeds aan de leden -verzonden. Drie verschillende tochten werden in den loop van het tijdperk, waarover dit verslag loopt, door de leden en hunne Dames ge maakt: 0]) 6 Februari bood de Directeur der Gasfabriek, de heer Kros, ons de gelegenheid, om de onder zijn beheer staande inrig- ting in alle bijzonderheden te bezigtigen. Met de meeste welwil lendheid en bereidvaardigheid werden alle bijzonderheden aaoge- toond en uitgelegd, door den Directeur, den onderdirecteur, den heer van Doesburgh en den technikus, den heer Niermeyer. terwijl de Voorzitter een kort historisch overzigt gaf van verlichting hier ter stede. Zie Bijlage B. De beide andere togten waren van geheel anderen aard. Door tusschenkomst van den heer J. D. Dietz, waarnemend administra teur der goederen van H.K.H. Mevrouw de Prinses van Wied,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 106