24 voors. privilegiën oock sijn geconfirmeert bij ’t tweede artle: van Ued. Groot Mo. provisionele ordre van date den XXVIIe September XVIc veerthien, gestelt op eenige differenten tussen den provincialen rade ende de magistraet van ’s Gravenhage. Dat de supplianten in crachte van de voors. privilegiën van tijt tot tijt binnen en buijten den Hage hebben gekeurt ende beschouwt onder anderen de straten, kaden, wateren ende wegen, ende daer op gestelt sodanige ordre als sijl. hebben geoordeelt ten. dienste, welvaert ende politie van den Hage te behoren, dan hebben de supplianten tot haer leetwesen ondervonden, dat nu eenigen tijt her- waerts verscheijde straeten, wegen, kaden, gooten en rijoolen binnen den Hage werden bedurven. ongemaeckt en ongerepareert gelaten, ende oock sommige verhoocht. verlaecht. bestraet. gestelt ende onderhouden naer de phantasie van de opbouwers, eijgenaers ofte huijrders ende be- woonders van de huijsen en erven, waervoor die respective straeten, wegen, kaden, gooten en rijolen gelegen sijn. waerdoor gebeurt dat verscheijde straten en kaden alhier ongerepareert blijven leggen, en sommige hoger en sommige lager sijn geleijt als naer behoren, ende met die onordentelijck- heijt, dat bij avont en ontijden grote swaricheden daerdoor te verwachten staen. waer over tot disreputatie ende verwijt van de supplianten bij veele ingeseetenen. selfs mede bij verscheijde leden van UEd. Groot Mog. ende veele notabele personen menichmalen is geclaecht; werdende noch daer beneffens de straten alhier dagelijcx door het continued rijden van de carossen. koetsen ende wagens t’eenemael bedurven ende ontramponeert, sulcx seer grote costen tot onderhout van deselve werden gerequreert; dat mede verscheijde plaetsen, wegen ende wateren binnen den Hage nootsaeckelijck dienen bestraet. becleet, gerepareert ende op een egale voet ende hoochte gebracht, ten eijnde alhier alomme een goede, exacte en pertinente ordre werde onderhouden op de straten, wegen en kaden, tot cierlijckheijt van den Hage, commoditeijt van de ingesetenen ende die deselve frequenteren, ende om voor te comen veele ongelucken ende swaricheden. die bij faulte van dijen te vreesen sijn, dat de supplianten omme de voors. redenen, geduijrich bésich sijn geweest om de voorsz. disordres, abusen ende manquementen te remedïeren ende daertoe behoorl. keuren te maecken en resolution te nemen ende die te executeren ende doen onderhouden en echter daer inne werden wederhouden door dien veele van de voors. ingeseten en inwoonders alhier, eijgenaars bewoonders ende bruyckers van de voors. huijsen en erven, onder pretext van dat sijl. de resolution, keuren ende ordonnantiën van de magistraet van 's Graven hage niet en souden sijn subject in’t gene voors. is. voorgeven tegen sodanige keuren, ordonnantiën en resolution haer te sullen opposeren ende voorsien met eenige provision van justitie, ’t zij van interdiction poenael ofte anders, waerdoor de supplianten souden werden geëngageert in diverse costelijcke processen, tot totale mijne ende bederff van de thesaurien enne middelen van den Hage. Soo vonden haer de supplianten amptshalve genootsaeckt haer te addresseren aen UEd. Groot Mo., versoeckende ootmoe- delijck en in alle orderdanicheijt, dat UEd. Groot Mog.. ten eijnde voors., gelieven te confirmeren (voor soe veel des noot zijn) de voors. privilegiën van de supplianten ende die sodanich te amplierenvooreerst dat de supplianten

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 123