25 sullen sijn geauthoriseert omme met haere keuren, ordonnantiën ende resolution, de straeten van den Hage te doen verhogen, verleggen, ver anderen en repareren, soo als de supplianten tot ’s Haechs oirbaer sullen bevinden te behoren, alles voor d’eerste- reijse alleen, tot costen en laste van de eijgenaers van de huijsen en erven, waervoor de voors. straten gelegen sijn, ofte noch sullen werden gelecht. en sulcx mede om te mogen verbieden op seeckere peijrie, dat niemant eenige huijsen ofte platingen van nieuws sal mogen bouwen, steecken ofte setten, ofte oude (de straet raeckènde) vernieuwen, sender daerover te halen de gesworen roijers. bij de suppl’ten daer toe gestelt ofte noch te stellen. Item om te mogen ordonneren het bestraten en becaden van alle plaetsen in ende ommeden Hage, die sij sullen bevinden en oordeelen sulex in goede politie te vereijssen, ende de kaden die vervallen en ontramponeert sijn, te mogen doen repareeren: mede de straten die in ’t geheel opgenomen en wederom herleijt dienen te werden, 1e doen opnemen ende herleggen, alles tot costen ende laste van de eijgenaers van de huijsen, erven en gronden, waervoor de straten, wegen en waterlopen gelegen sijn, mitsgaders mede tot costen ende laste als voren, alomme in den Hage te doen leggen rijoolen en gooten, daer de supplianten sulex nodich achten ende daer de selve vervallen sijn, te doen herleggen en repareren nae behoren. Ende dat omme te vinden de lasten van de reparation, het stoppen ende onderhouden van de straten, tot noch toe tot costen van de ingesetenen hebbende gestaen ende bij de supplianten in’t toecomende alle tot Haechs costen te doen (mijtgesondert alleenlijck de straten bij de heeren van de reeckeningen van Uwer Ed. Groot Mog. domeijnen gemaeckt ende onder houden werdende:) de supplianten sullen vermogen op ijeder voet van de breette van de huijsen staende in de breetste straeten ende die meest bereden werden, mitsgaders op de huijsen staende op eenige burch wallen ofte geen huijsen over haer hebbende, te stellen, heffen eu jaerlijcx ont- fangen van de eijgenaers ofte huijrders (:behoudens haer regres tegen de eijgenaars:) tot onderhout en reparatie van de straeten een halve stuijver, ende op de huijsen staende in nauwer straten, op ijeder voet drije deuijten, ofte een oortgen, naer dat de selve huijsen breet ofte de straten minder bereden werden, alles ter arbitrage ende discretie van de supplianten, ende bij weijgeringe van betalinge, dat deselve eijgenaers ofte huijrders van dijen, ’t zij wie ende van wat conditie die souden mogen sijn, niemant uijtgesondert, daervoren paratelijck sullen mogen werden ge- executeert, sonder dat daertegens, nochte oock tegen de execution van eenige keuren, ordonnantiën en resolution van de supplianten aengaende alle ’t gunt voors. is, met den gevolgen ende aencleven van dijen, alrede gemaeckt ende noch te maecken. eenige oppositie sal werden geleden ofte eenige provisie van justitie, ’t zij van surcheantien, interdiction poenael ofte andere verhindernissen, sullen mogen werden verleent ofte in ‘t werek gestelt, als concernerende alle ’t gene voors. is puijr ende eijgentlijck de politie ende welvaren van den Hage. Dit doende etc. Naar het origineel, voorkomend in het register der minutele Octrooijen van de Staten van Holland en Westvriesland. van het jaar 1664, op den datum van 18 Maart, berustende in het Rijks-Archief te ’s Gravenhage.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 124