26 BIJLAGE A3. OCTROOI VOOR HET STRAATGELD. De Staten, etc. doen te weten, alsoo ons vertoont is bij den schout, burgemeesteren ende schepenen, regierders van 1s Gravenhage. dat sij supplianten ofte haerl. voorsaten, bij hoger memorie hertoch Aelbrecht van Beijeren, als grave van Hollant. in April 1383 waren geprivilegieert met den rechter van den Hage te mogen keuren, straeten. plaeten ende wedden tot ’sHaechs oirbaer behouff, ende mede in den jaere 1560. bij coninck Philips, als grave van Hollant, bij de instructie als doen aen burgemeesteren van den Hage gegeven, waeren geauthoriseert general alle keuren ende ordonnantiën te maecken oock mede nopende de beschou- winge van straten, platen, wateren, wegen, kaden, buyten en binnen den Hage, daerop stellende alsulcke boeten en breucken groot ende kleijn, als heul, goetduncken soude, ende als tot dien tijt toe bij schout en sche penen van ’s Gravenhage gedaen was geweest, welcke voors. privilegiën oock waeren geconfirmeert bij 't tweede artle. van onze provisionele ordre van date den XXVIIe September XVIc veerthien. gestelt op eenige diffe- renten tussen den provincialen rade ende de mrgistraet van ’s Gravenhage. Dat de supplianten in crachte van de voors. privilegiën van tijt tot tijt binnen en buijten den Hage hadden gekeurt ende beschouwt onder anderen de straten, kaden, wateren ende wegen ende daerop gestelt sodanige ordre. als sijl. hadden geoordeelt ten dienste, welvaert ende politie van den Hage te behoren. Doch hadden de supplianten tot haer leetwesen ondervonden, dat nu eenigen tijt herwaerts verscheijde straten, wegen, kaden, gooten en rijoolen binnen den Hage waeren bedurven, ongemaeckt en ongerepareert gelaten, ende oock sommige verhoocht. verlaecht, bestraet. gestelt ende onderhouden naar de phantasie van de opbouwers, eijgenaers ofte huijrders ende bewoonders van de huijsen en erven, waervoor die respectieve straeten, wegen, kaden, gooten en rijolen gelegen sijn, waerdoor gebeurde dat verscheijde straten en kaden ongerepareert waeren blijven leggen, en sommige hoger en sommige lager waeren geleijt als naer behoren, ende met die onordentelijckheijt. dat bij avont en ontijden, grote swaricheden daerdoor te verwachten stonden, waer over tot disreputatie ende verwijt van de supplianten, bij veele ingesetenen, selfs mede bij verscheijde leden van onse vergaderingen ende veele nota bele personen menichmalen was g-eclaecht; werdende noch daer beneffens de straten dagelijcx door het continued rijden van de carossen. koetsen ende wagens t’eenemael bedurven ende ontramponeert, sulcx seer grote oosten tot onderhout van deselve gerequireert waeren. Dat mede verscheijde plaetsen, wegen ende wateren binnen den Hage, nootsaeckelijck dienden bestraet, becleet. gerepareert ende op een egale voet ende hoochte ge bracht, ten eijnde alomme een goede, exacte en pertinente ordre werde onderhouden op de straten, wegen en kaden, tot cierlijckheijt van den Hage, commoditeijt van de ingesetenen ende die de selve frequenteren.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 125