27 ende om voor te comen veele ongelucken ende swaricheden. die bij faulte van dijen te vreesen souden wesen, dat de supplianten omme de voors. redenen, geduijrich besich waren geweest om de voors. disordres, abusen ende manquementen te remedieren, ende daertoe behoortkeuren te maecken en resolution te nemen ende die te executeren ende doen onder houden, en echter daerinne waeren wederhouden. door dien veele van de voors. ingesetenen en inwoonders van den Hage, eijgenaers. bewoon- ders ende bruijckers van de voors. huijsen en erven, onder pretext van dat sijl: de resolution, keuren ende ordonnantiën van de magistraet van ’sGravenhage niet en souden sijn subject in’t gene voors. is. voorgeven tegen sodanige keuren, ordonnantiën en resolution haer te sullen oppo seren ende voorsien met eenige provision van justitie van interdiction poenael ofte anders, waerdoor de supplianten souden werden geer.gageert in diverse costelijcke processen, tot totale mijne ende bederff van de thesaurier ende middelen van den Hage. Omme alle ’t welcke te ver hoeden. soo vonden haer de supplianten amptshalven genootsaeckt haer te addresseren aen ons. versoeckende ootmoedelijck en in alle onder- danicheijt, dat het ons gelijefde. ten eynde voors.. te confirmeeren (voor soo veel des noot sijn moghte), de voors. privilegiën van de suppl’ten ende die te amplieren: voor eerst dat de supplianten souden sijn geautho- riseert omme met haere keuren, ordonnantiën ende resolution de straeten van den Ilage te doen verhogen, verleggen, veranderen en repareren, soo als de supplianten tot ’s Haechs oirbaer souden vinden te behoren, alles voor d’eerste reijse alleen tot costen en laste van de eijgenaers van de huijsen en erven waervoor de voors. straten gelegen sijn ofte noch sullen werden gelecht. En sulcx mede om te mogen verbieden op seeckere peijne. dat niemant eenige huijsen ofte platingen van nieuws sal mogen bouwen, steecken ofte setten, ofte oude (de straet raeckenae) vernieuwen, sonder daerover te halen de gesworen roijers, bij de supplten daartoe gestelt ofte noch te stellen. Item om te mogen ordonneren het bestraten en becaden van alle plaetsen in ende omme den Hage, die sij sullen bevinden en oordeelen sulcx in goede politie te vereijssen, ende de kaden die vervallen en ontramponeert sijn, te mogen doen repareerenmede de straten die in’t geheel opgenomen en wederom herleijt dienen te werden te doen opnemen ende heileggen, alles tot costen ende laste van de eijgenaers van de huijsen, erven en gronden, waervoor de straten, wegen en waterlopen gelegen sijn. mits gaders mede tot costen ende lasten als voren, alomme in den Hage te doen leggen rijoolen en gooten daer de supplianten sulcx nodich sullen achten, ende daer de desel ve vervallen sijn. te doen herleggen en repareeren nae behoren. Ende dat omme te vinden de lasten van de reparation, het stoppen ende onderhouden van de straten, tot noch toe tot costen van de ingesetenen hebbende gestaen. ende bij de supplianten in’t toecomende alle tot Haechs costen te doen (uijtgesondert alleenlijck de straten bij de raeden en meesters van de reeckeningen over onse domeijnen gemaeckt ende onderhouden werdende) de supplianten sullen vermogen op ijeder voet van de breette van de huijsen, staende in de breetste straeten, ende die meest bereden werden, mitsgaders op de huijsen staende op eenige burchwallen ofte geen huijsen over haer hebbende, te stellen, heffen en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 126