28 1) Er staat duidelijk in het org, „Caerel” hoewel het Aelbrecht zijn moet. jaerlijcx ontfangen van de eijgenaers ofte huijrders (behoudens haer regres tegen de eijgenaers) tot onderhout en reparatie van de straeten een halve stuijver. ende op de huijsen, staende in nauwer straten, op ijeder voet drije deuijten ofte een oortgen, naer dat de selve huijsen breet ofte de straten minder bereden worden; alles ter arbitrage ende discretie van de supplianten, ende bij weijgeringe van betalingen dat de selve eijgenaers ofte huijrders van dijen ’t zij wie ende van wat conditie die souden mogen sijn, niemant uijtgesondert, daer voren paratelijck sullen mogen werden geëxecuteert. sonder dat daer tegens. nochte oock tegen de execution van eenige keuren, ordonnantiën en resolutien van de supplianten aengaande alle ’t gunt voors. is, met den gevolgen ende aencleven van dijen alrede gemaeckt ende noch te maecken, eenige oppositie sal werden geleden, ofte eenige provisie van justitie, ’t zij van surcheantien, inderdictien poenael ofte andere verhindernissen sullen mogen werden verleent ofte in ’t werck gestelt. als concernerende alle ’t gene voors. was puijr ende eijgentlijck de politie ende welvaren van den Hage. Soo is’t dat wij de saecke ende 5t versoeck voors. overgemerckt hebbende ende genegen wesende. ter bede van de suppen, uyt onse rechte weten schap, souveraine maght ende autoriteijt; confirmerende, voor soo veel des nood sijn moghte. de voorgeroerde privilegiën de suppen van hertogh Caerel van Beijeren ende coningh Phlips successive! ijck vergunt, de voorseijde suppen daer en boven geautoriseert ende geoctroijeert hebben, autoriseren ende octroijeren deselve mits desen, ten eijnde zijluijden met haere te maecken keuren, ordonnantiën ende resolutien de straten van den Hage sullen mogen doen verhoogen. verleggen, veranderen ende repareeren soo als zij tot den Haechs meesten oijrbaer sullen vinden te behooren, alles voor de eerste reijse alleen tot costen ende laste van de eijgenaers van de huijsen ende erven waervoor de voors, straeten gelegen sijn ofte naemaels geleght sullen werden. Ende dat sijlen dijenvolgende mede sullen mogen verbijeden op seeckere peinen daerover te statueren. dat niemandt eenige huijsen ofte plaettingen, van nieuws sal mogen bouwen, steecken ofte setten, ofte oude (de straet raekende) vernieuwen, sonder daerover alvoorens te haelen de geswooren roijers bij de suppen daertoe gestelt ofte noch te stellen. Dat deselve suppen mede sullen mogen ordonneren het bestraeten ende bekaeden van alle plaetsen in ende omme den Hage, die sij sullen bevinden ende oordeelen sulcx in goede policie te vereijschen. Ende de kaden die vervallen en ontramponeert sijn, mogen doen reparerenals mede de straeten die in ’t geheel opge nomen ende wederom herleijt dienen te werden, doen opnemen ende herleggen; alles tot kosten ende laste van de eijgenaers van huijsen, erven ende gronden waervoor de straeten, wegen ende waeterloopen gelegen sijn. Mitsgaeders mede tot kosten ende laste als voren allomme in den Hage doen leggen rij ooi en en gooten daer de suppen. sulcx noodigh aghten sullen. Ende daer deselve vervallen sijn doen herleggen en repareren naer behooren. autoriserende ende octroijerende dé selve suppen. wijders omme te vinden de lasten van de reparation, het stoppen ende

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 127