29 BIJLAGE B. GESCHIEDENIS DER VERLICHTING VAN DEN HAAG. Op den 16n November 1670 werd ter „Sociëteit” 0 voorgesteld om in navolging van Amsterdam bij donkere maan de stad met lantaarns te verlichten. -) 1) Een finantieel College hier ter stede, samengesteld uit wat we nu zouden noemen Staat, Provincie en Stad, dat veel nuttigs in den Haag ontwierp. Een vroeger spoor van stadsverlichting zou men meenen te mogen vaststellen door een post in de Tresoriers-rekening van 1638. Op fol. 416 vindt men een uitgaaf van 42 gulden „voor het ontsteken van 33 lantaernen doorgaens door den Haege.” onderhouden van de straeten tot noch toe gestaen hebbende tot kosten van de ingesetenen, ende die voor het toekomende alle gedaen sullen moeten werden tot kosten van den Hage (uijtgesondert alleenlijck de straeten die bij de raeden ende meesters van de reeckeninghen over onse domeijnen werden onderhouden) dat sijluijden sullen vermogen te stellen, heffen ende doen ontfangen tot onderhoud ende reparatie van de straeten op elcken voet van de breedte van de huijsen; staende in de breedste straeten ende die meest bereden werden, mitsgaeders op de huijsen staende op eenige burghwallen ofte geenne huijsen over haer hebbende, tot laste van de eijgenaers ofte huijrders (behoudens deselve haer regres tegens de eijgenaers) eenen halven stuijver, ende on de huijsen staende in nauwe straeten, op elcken voet drije deuijten ofte een oortgen, naer dat deselve huijsen breedt sijn ofte de straeten minder bereden werden; alles tot arbitrage ende discretie van de suppen. Ende dat zijluijden bij weijgeringe van betaelinge, deselve eijgenaers ofte huijrders van de voorseijde huijsen, ’t zij wije ende van wat staet ofte conditie die soude mogen wesen, niemandt uijtgesondert. daerover paratelijck sullen mogen doen executeren; wel expresselijck begerende dat daertegens, gelijck mede tegens de execution van eenige keuren, ordonnantiën en resolution van de suppen. aengaende alle ’t gene voors. is, met den gevolge ende aenkleven van dien allreede gemaekt ende noch te maeken, geennerleij oppositie sal werden gedaen ofte geleden, nochte eenige provision van justitie, ’t zij van surcheantien, interdiction poena el ofte andere verhin- dernissen, verleent ofte in ’t werck gestelt sullen mogen werden. Ende ten eijnde, etc. Den 18 Maert 1664. Naar de minuut, voorkomende in het register der minutele Octrooijen van de Staten van Holland en Westvriesland van het jaar 1664, berustende in het Rijks-Archief te ’s-Gravenhage.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 128