38 er aan muren was gearbeid, geheel niet in overeenstemming met den 7 volgens de oudste afbeeldingen, bekenden stijl en hoe het voornemen bestond om in dien geest voort te werken, toen heb ik gemeend aan den Ministerraad het voorstel te moeten doen, de gebouwen te classificeeren onder de monumenten van kunst en het beheer daarvan dientengevolge weder over te brengen bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Dat voorstel is aanhangig, en daarover wordt van de Kamer thans geene decisie, zelfs geene praejudice gevraagd. Eerst nadat over dit voorstel zal zijn beslist door den Ministerraad en eventueel door do Kroon, kan het aanleiding geven tot financieele gevolgen, welke natuurlijk aan de Staten-Generaal zullen worden onderworpen en in dit geval staat ook het geheele karakter van hetgeen ondernomen wordt ter beoordeeling van de Staten-Generaal. Hetzelfde onderwerp, doch niet in zijn geheel, slechts voor een deel de oude Ridderzaal is aanhangig gemaakt door een request uit gaande van eenige invloedrijke personen, waarvan de eerste onder- teekenaar hier in ons midden zit. T) In het request van de heeren van Bylandt, c. s. wordt gevraagd dat de Loterijzaal worde geclassificeerd onder de monumenten van kunst, en als gevolg daarvan natuurlijk overgebracht in het beheer van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken. Dit request is uit den aard der zaak door Hare Majesteit om advies gezonden aan den Minister van Waterstaat en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, en daarop zal vervolgens door Hare Majesteit eene beschikking worden genomen. Wat wensch ik nu met de aangevraagde f 1000 te bereiken Dat ik bij mijn voorstel aan den Ministerraad en bij mijn advies aan Hare- Majesteit, de plannen kan overleggen, op welke wijze ik met de ge bouwen wensch te handelen, indien Hare Majesteit op advies van den Ministerraad mocht goedvinden op het mijnerzijds voorgedragene gunstig te beschikken. Dit is. dunkt mij, duidelijk genoeg. Het is eenvoudig een voorstel waardoor, noch Regeering noch Kamer, tot iets wordt gebonden. Het geldt hier slechts de voorbereiding van de beslissing waarvoor ik het noodige geld aanvraag. Ook op het standpunt door den geachten afgevaardigde uit Rotterdam namens de Commissie van Rapporteurs ingenomen, is het noodig die f 1000 toe te staan, De geachte afgevaardigde zeide toch immershet ligt in den aard der zaak dat de Minister van Waterstaat bij hetgeen zal moeten worden gedaan het advies van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal inwinnen. Nu spreekt het toch, dunkt mij. vanzelf, dat. wil men omtrent een dergelijk onderwerp advies geven, het noodzakelijk is des kundige personen te raadplegen, welke in meerdere of mindere mate voor hun deskundig advies moeten beloond worden. Hoe stelt de ge achte afgevaardigde zich toch anders het advies van den Minister van Binnenlandsche Zaken voor? Het kan toch niet zijn alleen een advies L Op initiatief’ van de Vereenigingdie Haghe', zie de bijlagen van het Verslag- in het Haagsch Jaarboekje voor 1896.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 137