40 plaats wanneer men let i Antwoord. de geheele restauratie Te kiezen toch zou ons van geweigerd. Maar, wanneer men rekening houdt met de sympathie, welke de restauratie van de Grafelijke zalen in den lande wekken moest, dan begrijpt men dat bij de gewraakte voorstelling, en bij de gehouden collecte, een ieder, wien de adressen voorgelegd werden, zich heeft gehaast daaronder zijn naam te stellen. Het gevolg van dezen post zou intusschen wel degelijk zijn, dat implicite werd beslist over den stijl, waarin de restauratie van de örafelijke zalen zou plaats hebben. Nu moge in de Memorie van Antwoord te lezen zijn, dat de Kamer, als later voor de restauratie geld gevraagd wordt, vrij blijft dit te weigeren; maar dat zou dan toch eene beperkte vrijheid zijn! Want wij zouden dan staan voor het alternatief, óf geld toe te staan voor eene restauratie onder beheer van Binnenlandsche Zaken, öf het geld weigerende, de geheele restauratie voor goed of voor langen tijd onmogelijk te maken. Te kiezen toch zou ons niet gegeven zijn of de restauratie zou plaats hebben onder beheer van Binnenlandsche Zaken, dan wel onder beheer van Waterstaat. Voor de hand zal dan liggen de redeneering, welke logisch is. dat van ieder plan de ontwerper tevens is de beste uitvoerder, en dat, nu het plan vanwege Binnenlandsche Zaken opgemaakt is, Binnenlandsche Zaken ook met de uitvoering behoorde te worden belast. Dienaangaande kan trouwens geen twijfel bestaan, op deze zinsnede te vinden op blz. 40 der Memorie van Wordt door de Kamer tot eene restauratie van de bedoelde gebouwen als bouwwerk van oudheidkundige waarde besloten, dan brengt de in- deeling der Staatsbegrooting, naar des ondergeteekenden oordeel, mede, dat die restauratie geschiede, niet uit den post voor het onderhoud der landsgebouwen ,in het algemeen, maar uit den daarvoor bestemden special en post op de begrooting voor het Departement van Binnenlandsche Zaken, en dus het te restaureeren object onder het beheer yan dat Depar tement overga.” Welnu, dien overgang wenschen wij niet, tot geen prijs: en ik wil daarvan niet gediend, al komt het voorstel er toe ditmaal van een Minister, dien ik. behalve in dit détail, wensch te steunen en pleeg te ■steunen, omdat hij dien steun en naar mijne opvatting’ algemeenen steun verdient. Bij Waterstaat is het Binnenhof in goede handen. De restauratie van het Binnenhof heeft, voor zoover zij is geschied, algemeene voldoening gegeven en een ieder heeft het betreurd, dat tot heden ook niet door Waterstaat die restauratie met opzicht tot het Departementv van Binnen landsche Zaken en de Loterijzaal is voltooid. Het eenige, dat het Binnenhof ontsiert, is een voorwerp niet vanwege Waterstaat er op gebracht, het fonteintje dat ons het meest hindert, wanneer het ten dage der opening van de Staten-Greneraal gelijk de hydraulische werken van Versailles heet te springen, een voorwerp, dat uit een speelgoeddoos schijnt te zijn gehaald en bestaande uit koperen lover- en lofwerk, gekroond met een poppetje, dat gezegd wordt den Roomsch-Koning Willem II te verbeelden, een fontein, die meer dan op

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 139