50 om hun advies te kunnen krijgen, moet ik een klein crediet vragen. Neemt men dezen post aan, dan zal de Regeering en connaissance de cause kunnen beslissen. De beslissing van de Kamer zal op eene andere wijze worden inge roepen nadat de Regeering de plannen heeft vastgesteld zal zij ook hebben te beslissen of in dier voege als zij zijn ontworpen, de restauratie zal geschieden en het voorstel dat de Regeering kiest zal wegens de financieele gevolgen door Binnenlandsche Zaken of Waterstaat aan de Staten-Generaal worden onderworpen. Ik erken met den heer Rutgers van Rozenburg, dat het publiek zich mengt in eene zaak, waaromtrent ook ik geloof dat het wenschelijker ware, dat ieder, die zijne hand op een adres zette, volkomen was inge licht. Het adres van de 300 geeft in zekeren zin steun aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, maar het Departement begeert dien steun niet anders dan als tegenwicht tegen het advies van eenige architecten dat voorafgegaan was en waarin men gezegd heeft, met het gewone vooroordeel dat in deze zaken heerschtin vredesnaam, wat gij ook doet, laat deze restauratie nimmer komen in handen van Binnenlandsche Zaken. Wie geen partij wil kiezen, in dien zin dat hij wil dat de partijkeuze door de Regeering zal geschieden op instructie van beide zijden, moet het amendement verwerpen. Partijkeuze kan er nog in zekeren zin in liggen, maar op dat standpunt stelt de Commissie van Rapporteurs zich niet. Men kan zeggenhet Departement van Binnenlandsche Zaken heeft er niets mede te maken het moet zich belasten met de zorg voor de monumenten, maar hoewel monument bij uitnemendheid, moeten deze zalen behandeld worden alsof zij geen monument warenBinnenlandsche Zaken gaat buiten zijne be voegdheid door zich daarmede in te laten en daaromtrent voorstellen te doen, en eigenlijk gaan adressanten met hunne petitie buiten den kring van hunne rechtmatige bemoeiing, door te vragen dat dit monument aan Binnenlandsche Zaken overga. Maar die partijkeuze wil de Commissie van Rapporteurs niet gedaan hebbenintegendeel, en dat is de eenige troost indien het amendement door de Kamers mocht worden aangenomen onder den invloed van de vele vooroordeelen die er tegen een ambtenaar van mijn Departement bestaan, welke vooroordeelen hier tegen mij worden geëxploiteerd, dat de Commissie van Rapporteurs uitdrukkelijk erkend heeft dat wat er met het gebouw gescniede, Binnenlandsche Zaken er in behoort te worden gekend. Maar als Binnenlandsche Zaken er in behoort te worden gekend, is dan mijn voorstel niet ook gerechtvaardigd En mag men. om de finan- cieele redenen door den heer Vermeulen bijgebracht, de f1000 op deze begroeting weigeren Ditmaal wordt niets beslist omtrent grootere uitgavenalleen wordt voorbereid wat tot schande van het land te lang is verzuimd, om deze gebouwen in een hunner waardigen toestand te brengen. Moet dat om financieele redenen blijven voortduren, dan kan dat eene

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1897 | | pagina 149